Ochrona oczu zim膮
Wiele os贸b pami臋ta o ochronie oczu latem. Jednak zima r贸wnie偶 nie jest przyjazna dla naszego wzroku. Mro藕ne powietrze, ostre promienie s艂oneczne odbijaj膮ce si臋 od 艣niegu, d艂ugie wieczory, kt贸re sp臋dzamy w ogrzewanych pomieszczeniach z przesuszonym powietrzem i przy sztucznym 艣wietle nie s膮 idealnymi warunkami dla naszych oczu. Podpowiadamy, jak chroni膰 oczy zim膮, aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwo艣ciom i zadba膰 o ich zdrowie oraz dobr膮 kondycj臋.
Z tego artyku艂u dowiesz si臋:
鈥 Dlaczego nale偶y chroni膰 oczy zim膮?
鈥 Jak zwalczy膰 pieczenie, 艂zawienie i sw臋dzenie oczu?
鈥 Jaki wp艂yw na zdrowie oczu ma smog?
Dlaczego nale偶y chroni膰 oczy zim膮?
Latem wi臋kszo艣ci z nas przeszkadzaj膮 silne promienie s艂oneczne, dlatego staramy si臋 chroni膰 oczy za pomoc膮 okular贸w przeciws艂onecznych z filtrami UV. W zimowe dni problem ten cz臋sto jest bagatelizowany, a promienie UV-A obecne s膮 przez ca艂y rok (nawet w pochmurne dni). Warto pami臋ta膰, 偶e wystarczy kr贸tki spacer w s艂oneczny zimowy dzie艅, aby 艣wiat艂o s艂oneczne zacz臋艂o by膰 uci膮偶liwe dla oczu. 艢nieg odbija a偶 85% promieni UV (to 2 razy tyle ni偶 nadmorski piasek na pla偶y), dlatego warto zadba膰 o ochron臋 oczu przed s艂o艅cem tak偶e w zimie. Osoby, kt贸re nosz膮 soczewki kontaktowe, zim膮 nie powinny rezygnowa膰 z modeli wyposa偶onych w filtr UV.
Osoby planuj膮ce d艂ugie spacery czy wypady za miasto oraz kierowcy mog膮 si臋gn膮膰 po okulary przeciws艂oneczne z filtrem UV. Podczas w臋dr贸wek po g贸rach idealne b臋d膮 okulary z br膮zowymi szk艂ami, kt贸re poprawiaj膮 postrzeganie g艂臋bi i zwi臋kszaj膮 ostro艣膰 widzenia przy silnym s艂o艅cu. Podczas opad贸w 艣niegu i w bardziej pochmurne dni mo偶emy si臋gn膮膰 po okulary z ja艣niejszymi szk艂ami (偶贸艂te, pomara艅czowe, r贸偶owe). B臋d膮 one doskona艂ym ekwipunkiem np. dla kierowcy.
O szczeg贸ln膮 ochron臋 warto zadba膰 w czasie uprawiania sport贸w zimowych (narty, snowboard). Na stoku niezb臋dne s膮 gogle narciarskie z filtrem UV. Br膮zowe i pomara艅czowe szk艂a b臋d膮 idealne przy silnym s艂o艅cu, a 偶贸艂te dobrze sprawdz膮 si臋, gdy planujemy szusowanie po zmroku (poprawiaj膮 widoczno艣膰 oddalonych obiekt贸w).
W ekstremalnych sytuacjach brak ochrony oczu przed promieniowaniem UV mo偶e doprowadzi膰 nawet do tzw. 艣lepoty 艣nie偶nej. Jest to ostre zapalenie spoj贸wki i nab艂onka rog贸wki, spowodowane poparzeniami tych cz臋艣ci oka promieniami ultrafioletowymi. Co oko艂o 1000 m wysoko艣ci promieniowanie ultrafioletowe wzrasta o 6-8%, dlatego szczeg贸ln膮 ostro偶no艣膰 nale偶y zachowa膰 na wi臋kszych wysoko艣ciach. 艢lepota 艣nie偶na objawia si臋 silnym b贸lem oczu (mo偶e on powodowa膰 skurcze powiek), 艂zawieniem, 艣wiat艂owstr臋tem, opuchni臋ciem powiek i zaczerwienieniem oczu. Towarzyszy jej r贸wnie偶 silny b贸l g艂owy.
Pieczenie, sw臋dzenie, 艂zawienie 鈥 jak zwalczy膰?
Zim膮 nasze oczy s膮 nara偶one na bardzo du偶e wahania temperatury. Na zewn膮trz cz臋sto panuje mr贸z, opadom 艣niegu mo偶e towarzyszy膰 silny wiatr. W ogrzewanych pomieszczeniach jest ciep艂e, suche powietrze. To prowadzi do waha艅 w jako艣ci filmu 艂zowego, kt贸ry odpowiada za naturalne nawil偶enie oczu. Gdy wyjdziemy na zewn膮trz, nasze oczy mog膮 艂zawi膰, by膰 przesuszone i nadwra偶liwe na ostre 艣wiat艂o (promienie s艂oneczne odbijaj膮ce si臋 od 艣niegu). Cz臋sto zimow膮 przypad艂o艣ci膮 jest zapalenie spoj贸wek. W ogrzewanym domu czy biurze, oczy szybko si臋 przesuszaj膮, co powoduje ich pieczenie i uczucie piasku pod powiekami. Jak poradzi膰 sobie z tak膮 sytuacj膮?
Najlepszym rozwi膮zaniem s膮 tzw. sztuczne 艂zy. Preparaty stanowi膮 substytut prawdziwych 艂ez, kt贸rych produkcja w zmiennych temperaturach otoczenia mo偶e by膰 zaburzona. Ich podstawowym sk艂adnikiem jest woda z dodatkiem polimer贸w (艣rodk贸w, kt贸re zatrzymuj膮 cz膮steczki wody na powierzchni oka). Gdy chcemy, aby krople dzia艂a艂y mo偶liwie jak najd艂u偶ej, warto wybiera膰 preparaty zawieraj膮ce kwas poliakrylowy lub kwas hialuronowy (jest on fizjologicznym sk艂adnikiem struktury oka, dlatego jest w 100% bezpieczny). Osoby, kt贸re nosz膮 soczewki kontaktowe, powinny stosowa膰 krople bez dodatku sztucznych konserwant贸w, kt贸re mog艂yby uszkodzi膰 powierzchni臋 szkie艂 (zakazany jest m.in. chlorek benzalkoniowy, kt贸ry odbarwia powierzchni臋 soczewek).
Osoby cierpi膮ce na suche oko, mog膮 si臋gn膮膰 po sztuczne 艂zy w formie 偶elu. Takie krople dopiero po zakropleniu do worka spoj贸wki stworz膮 偶el, kt贸ry (dzi臋ki swojej wysokiej lepko艣ci) d艂u偶ej utrzymuje si臋 na powierzchni oka. Dzi臋ki temu b臋d膮 je stopniowo nawil偶a膰, a my unikniemy pieczenia, 艂zawienia i sw臋dzenia.
Gdy chcemy zmniejszy膰 ryzyko pieczenia, sw臋dzenia i 艂zawienia oczu, powinni艣my pi膰 du偶o p艂yn贸w (minimum 1,5 l dziennie) i zadba膰 o nawil偶enie powietrza w pomieszczeniach, w kt贸rych przebywamy. Sprawdz膮 si臋 specjalne nawil偶acze powietrza, kt贸re warto stosowa膰 przy odkr臋conych kaloryferach w domu czy biurze. Naturalnym nawil偶aczem powietrza s膮 r贸wnie偶 kwiaty doniczkowe (np. papro膰, szeflera).
Przem臋czenie oczu zim膮 mo偶e wynika膰 tak偶e z diety ubogiej w witaminy i minera艂y. Cz臋sto si臋gamy wtedy po mniej warzyw i owoc贸w, dlatego w naszym organizmie mo偶e brakowa膰 witaminy A, E i C, luteiny oraz cynku, miedzi, manganu. W trosce o dobr膮 kondycj臋 oczu zim膮, mo偶emy si臋gn膮膰 po suplementy diety zawieraj膮ce sk艂adniki wspieraj膮ce wzrok.
Jaki wp艂yw na zdrowie oczu ma smog?
Na przestrzeni ostatnich lat jednym z powa偶nych zimowych zagro偶e艅 sta艂 si臋 smog. S膮 to du偶e ilo艣ci szkodliwych py艂贸w, kt贸re tworz膮 nisko zawieszon膮 mg艂臋.
W sk艂ad cz膮steczek smogu wchodz膮 m.in.:
鈥 siarka,
鈥 metale ci臋偶kie,
鈥 alergeny,
鈥 dioksyny.
Du偶o m贸wi si臋 o smogu w kontek艣cie jego szkodliwo艣ci dla uk艂adu oddechowego. Warto jednak wiedzie膰, 偶e szkodzi on tak偶e oczom, a du偶e st臋偶enie szkodliwych py艂贸w (zw艂aszcza cz膮steczek PM10) mo偶e doprowadzi膰 do zapalenia spoj贸wek oraz zespo艂u suchego oka. Smog zaburza produkcj臋 艂ez, dlatego d艂ugi spacer po zanieczyszczonym mie艣cie mo偶e powodowa膰 uczucie piasku pod powiekami, k艂ucie i pieczeniu oczu, uczucie cia艂a obcego w oku czy nadwra偶liwo艣膰 na 艣wiat艂o. U os贸b nadwra偶liwych na py艂y znajduj膮ce si臋 w cz膮steczkach smogu, mo偶e doj艣膰 do ropienia brzeg贸w powiek.
Aby uchroni膰 oczy przed smogiem:
鈥 gdy poziom smogu drastycznie wzrasta, unikaj aktywno艣ci na zewn膮trz (biegania, jazdy na rowerze itp.),
鈥 zak艂adaj okulary przeciws艂oneczne, kt贸re zmniejsz膮 ilo艣膰 szkodliwych py艂贸w przedostaj膮cych si臋 do oka,
鈥 nawadniaj organizm (pij minimum 1,5 l wody dziennie),
鈥 myj d艂onie i twarz tu偶 po powrocie do domu,
鈥 przecieraj sk贸r臋 wok贸艂 oczu chusteczkami piel臋gnacyjnymi (w ten spos贸b ograniczysz wnikanie do nich py艂贸w),
鈥 stosuj sztuczne 艂zy, kt贸re nawil偶膮 przesuszone oczy.