Codzienna piel臋gnacja oczu
Wed艂ug statystyk, w Polsce nawet oko艂o 50% spo艂ecze艅stwa z grupy wiekowej 16-54 lata nie widzi poprawnie. Dodatkowo, wzrok pogarsza si臋 wraz z wiekiem, poniewa偶 plamka 偶贸艂ta z czasem ulega zwyrodnieniu. Codzienna piel臋gnacja oczu pozwala op贸藕ni膰 ten stan. Odpowiednia profilaktyka pomaga te偶 unikn膮膰 niekt贸rych problem贸w z narz膮dem wzroku.
Z naszego artyku艂u dowiesz si臋:
鈥 Dlaczego gimnastyka dla oka jest wa偶na?
鈥 Jak powinna wygl膮da膰 dieta dla zachowania dobrego wzroku?
鈥 Jak zachowa膰 higien臋 wzroku podczas pracy przy komputerze?
鈥 Jakie suplementy diety stosowa膰, aby wspiera膰 widzenie?
鈥 Dlaczego warto stosowa膰 krople do oczu?
Gimnastyka dla oka
Przebywanie w sztucznie o艣wietlonych i klimatyzowanych pomieszczeniach, czytanie, d艂ugotrwa艂a praca przy komputerze, wpatrywanie si臋 w ekrany telewizora i smartfona sprawia, 偶e nasz wzrok znajduje si臋 w nienaturalnych dla siebie warunkach. Oczy ludzkie nie s膮 przystosowane do wyt臋偶onego patrzenia w bliskich odleg艂o艣ciach, dlatego warto zadba膰 o proste 膰wiczenia, kt贸re pomog膮 rozlu藕ni膰 mi臋艣nie oczu. Gimnastyka dla oka to doskona艂y spos贸b na relaks, kt贸ry warto wpisa膰 w codzienny rytua艂 piel臋gnacyjny.
Jak powinna wygl膮da膰 dieta dla zachowania dobrego wzroku?
W trosce o codzienn膮 piel臋gnacj臋 oczu warto zadba膰 o diet臋. Zdrowa dieta stanowi podstaw臋 do prawid艂owego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie sk艂adniki powinny znale藕膰 si臋 w codziennym jad艂ospisie wspieraj膮cym wzrok?
Do codziennych posi艂k贸w warto wkomponowa膰 kwasy omega-3 oraz omega-6. S膮 one cenne nie tylko dla uk艂adu sercowo-naczyniowego, ale i odpowiadaj膮 za prawid艂owe nawil偶enie oczu.
Bogatym 藕r贸d艂em kwas贸w omega-3 s膮:
鈥 ryby (艂oso艣, makrela, tu艅czyk),
鈥 tran,
鈥 orzechy w艂oskie,
鈥 migda艂y.
Kwasy omega-6 znajdziemy m.in. w:
鈥 oleju rzepakowym,
鈥 oleju z wiesio艂ka.
Wsparciem dla wzroku jest r贸wnie偶 luteina i zeaksantyna. Ich niedob贸r powoduje zwyrodnienie plamki 偶贸艂tej i prowadzi do szybszego starzenia si臋 wzroku. Skutkiem zwyrodnienia jest pogorszenie ostro艣ci widzenia, problem z rozr贸偶nianiem kolor贸w i czytaniem z bliska (kontury liter zamazuj膮 si臋).
Aby dostarczy膰 do organizmu porcj臋 luteiny i zeaksantyny, warto si臋ga膰 po:
鈥 broku艂y,
鈥 brukselk臋,
鈥 czerwon膮 papryk臋,
鈥 natk臋 pietruszki,
鈥 zielon膮 kapust臋,
鈥 jarmu偶,
鈥 dyni臋,
鈥 偶贸艂tka jaj kurzych.
Prawid艂owa dieta na wzrok musi by膰 bogata w witaminy i minera艂y. Najwa偶niejsza jest witamina A (beta-karoten). Dlaczego warto po ni膮 si臋ga膰? Poniewa偶 jest silnym antyoksydantem zwalczaj膮cym wolne rodniki, kt贸re stanowi膮 jedn膮 z przyczyn uszkodzenia wzroku. Witamina A bezpo艣rednio wp艂ywa tak偶e na prawid艂owe dzia艂anie fotoreceptor贸w siatk贸wki, a jej niedobory mog膮 doprowadzi膰 do tzw. kurzej 艣lepoty oraz przyczyni膰 si臋 do rozwoju zespo艂u suchego oka czy blizn rog贸wki.
Cennym 藕r贸d艂em witaminy A s膮 m.in.:
鈥 pomidory,
鈥 marchewka,
鈥 brukselka,
鈥 tran.
Diet臋 warto uzupe艂ni膰 r贸wnie偶 o witamin臋 C, kt贸ra wsp贸艂dzia艂a z witamin膮 A. Witamina C bierze udzia艂 w syntezie kolagenu, a kolagen odpowiada m.in. za trwa艂o艣膰 naczynek krwiono艣nych oka. Kruche naczynka spoj贸wki cz臋sto s膮 bezpo艣redni膮 przyczyn膮 wylew贸w i krwotok贸w podspoj贸wkowych, kt贸re uszkadzaj膮 wzrok.
Witaminy C dostarcz膮:聽
鈥 cytrusy,
鈥 porzeczki,
鈥 papryka,
鈥 dzika r贸偶a.
Kolejnym sk艂adnikiem cennym dla wzroku jest witamina E, kt贸ra zwi臋ksza wch艂anianie beta-karotenu w jelicie cienkim. Witamin臋 E mo偶na znale藕膰 m.in. w orzechach, olejach czy pe艂nych ziarnach.
Witaminy z grupy B (zawarte m.in. w pe艂noziarnistym pieczywie, grubej kaszy czy mi臋sie drobiowym) wspomagaj膮 prawid艂ow膮 prac臋 nerwu wzrokowego, poprawiaj膮 ostro艣膰 widzenia i zapobiegaj膮 zm臋czeniu oczu, dlatego r贸wnie偶 warto je wkomponowa膰 do codziennej diety.
W prawid艂owej diecie dla wzroku nie powinno zabrakn膮膰 r贸wnie偶 sk艂adnik贸w mineralnych:聽
鈥 selenu,
鈥 cynku,
鈥 manganu,
鈥 miedzi.
Wa偶nym elementem prawid艂owej diety jest tak偶e dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilo艣ci p艂yn贸w - jest to szczeg贸lnie istotne w przypadku os贸b o suchych oczach. Wypicie min. 1,5 litra wody dziennie pomo偶e zmniejszy膰 ryzyko pieczenia, sw臋dzenia i 艂zawienia.
Jak zachowa膰 higien臋 wzroku podczas pracy przy komputerze?
Osoby, kt贸re du偶o pracuj膮 przy komputerze, powinny szczeg贸lnie zadba膰 o wzrok. Obraz wy艣wietlany na monitorze sk艂ada si臋 z tysi臋cy subpikseli, a same litery na ekranie maj膮 mniej wyra藕ne kontury ni偶 druk. Powoduje to du偶o szybsze zm臋czenie wzroku. Gdy nie zadbamy o odpowiedni膮 higien臋 pracy i cz臋ste przerwy, mo偶emy narazi膰 si臋 na nieprzyjemne objawy, kt贸re zosta艂y sklasyfikowane jako syndrom widzenia komputerowego.
Jak dba膰 o oczy, gdy du偶o czasu sp臋dzamy przed komputerem?
I. Podstaw膮 jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy
Ekran monitora powinien znajdowa膰 si臋 w odleg艂o艣ci oko艂o 50-70 cm od oczu i by膰 pochylony pod k膮tem 10-20 stopni. Najlepiej, gdy g贸rna kraw臋d藕 b臋dzie znajdowa膰 si臋 na linii naszego wzroku, a centralna cz臋艣膰 10 cm ni偶ej. W ten spos贸b podczas pracy b臋dziemy kierowa膰 oczy delikatnie w d贸艂. Korzystnie wp艂ynie to na wzrok oraz zmniejszy napi臋cie karku.
II. Pomieszczenie, w kt贸rym pracujemy powinno by膰 dobrze o艣wietlone (nie wolno korzysta膰 z komputera w ciemno艣ci, podobna zasada dotyczy ogl膮dania TV)
Najlepiej jest ustawi膰 monitor bokiem do okna (nigdy naprzeciwko okna). Dzi臋ki temu 艣wiat艂o s艂oneczne nie b臋dzie odbija膰 si臋 do ekranu. Gdy brakuje naturalnego 艣wiat艂a, nale偶y korzysta膰 ze sztucznych 藕r贸de艂 daj膮cych 艣wiat艂o rozproszone.
III. Pami臋taj o regularnych przerwach
W trosce o w艂a艣ciw膮 piel臋gnacj臋 oczu, podczas pracy przy komputerze, nale偶y robi膰 regularne przerwy. Okuli艣ci zalecaj膮 5-minutowe przerwy co godzin臋. Podczas przerwy powinni艣my oderwa膰 wzrok od monitora, mo偶emy intensywnie mruga膰, patrze膰 w dal lub wyj艣膰 na 艣wie偶e powietrze (np. taras). Dzi臋ki temu odpoczn膮 nie tylko nasze oczy, ale i kark oraz mi臋艣nie twarzy, kt贸re mimowolnie napinaj膮 si臋 podczas intensywnego wpatrywania si臋 w monitor.
IV. Wykonuj proste 膰wiczenia
Po oko艂o 20 minutach pracy przy komputerze, warto na kilkana艣cie sekund oderwa膰 oczy od ekranu i spojrze膰 w dal (idealnie, gdy b臋dzie to ziele艅 za oknem). Mo偶emy r贸wnie偶 naprzemiennie patrze膰 na co艣 znajduj膮cego si臋 blisko i daleko lub przenosi膰 oczy w g贸r臋, d贸艂, prawo i lewo. W ten prosty spos贸b b臋dziemy 膰wiczy膰 akomodacj臋.
Jakie suplementy diety stosowa膰, aby wspiera膰 widzenie?
Codzienn膮 piel臋gnacj臋 oczu warto uzupe艂ni膰 o suplementacj臋. Suplementy diety powinny zawiera膰 witaminy, minera艂y i inne sk艂adniki korzystnie wp艂ywaj膮ce na oczy. Doskonale uzupe艂ni膮 one diet臋, kt贸ra nie zawsze jest na tyle r贸偶norodna, aby dostarczy膰 do organizmu wszystkich potrzebnych sk艂adnik贸w.
Najpopularniejsze s膮 preparaty zawieraj膮ce lutein臋 i zeaksantyn臋. Powinny po nie si臋gn膮膰 osoby pracuj膮ce przy sztucznym 艣wietle czy ogl膮daj膮ce du偶o telewizji. Uzupe艂nienie niedoboru luteiny pozwoli z艂agodzi膰 zm臋czenie i zaczerwienienie oczu oraz ich pieczenie spowodowane d艂ugotrwa艂膮 prac膮 przy komputerze. Suplementy z lutein膮 zalecane s膮 r贸wnie偶 zawodowym kierowcom, kt贸rzy przez kilka godzin dziennie skupiaj膮 wzrok na obserwacji trasy. Luteina stanowi doskona艂y 艣rodek profilaktyczny dla os贸b w 艣rednim wieku i senior贸w, poniewa偶 op贸藕nia starzenie si臋 oczu i zmiany w ostro艣ci widzenia (rozpoczynaj膮 si臋 one oko艂o 40-45. roku 偶ycia).
Warto si臋ga膰 r贸wnie偶 po suplementy zawieraj膮ce:
鈥 witamin臋 A, C i E,
鈥 witaminy z grupy B,
鈥 sk艂adniki mineralne (cynk, mied藕, selen, mangan),
鈥 艣wietlik lekarski.
Krople w piel臋gnacji oczu
Przeci臋tnie cz艂owiek mruga oko艂o 10-20 razy na minut臋, co w naturalny spos贸b nawil偶a oczy. Gdy wpatrujemy si臋 w ekran komputera (telewizor, smartfon), cz臋stotliwo艣膰 ta drastycznie spada. St膮d ju偶 kr贸tka droga do zaczerwienienia spoj贸wek, uczucia piasku pod oczami i dyskomfortu. Osoby maj膮ce problem z przesuszonymi oczami, mog膮 si臋gn膮膰 po nawil偶aj膮ce krople do oczu. Szczeg贸lnie zalecane s膮 one m.in. nosz膮cym soczewki kontaktowe.
W codziennej piel臋gnacji oczu mo偶na stosowa膰 tzw. sztuczne 艂zy (z dodatkiem kwasu hialuronowego, kt贸ry utrzyma wod臋 na powierzchni oka) oraz p艂yny do p艂ukania oczu na bazie soli fizjologicznej (doskonale sprawdzaj膮 si臋 np. do usuwania alergen贸w i py艂贸w).
Nie mo偶na myli膰 ich z kroplami do oczu, kt贸re przepisywane s膮 przez lekarza na konkretne objawy i maj膮 na celu leczenie, a nie nawil偶anie oczu.