Rodzaje najcz臋stszych wad wzroku
Do poradni i gabinet贸w okulistycznych zg艂asza si臋 coraz wi臋cej pacjent贸w z wadami wzroku. Eksperci alarmuj膮, 偶e z roku na rok przybywa os贸b cierpi膮cych na kr贸tkowzroczno艣膰 oraz inne nieprawid艂owo艣ci zaburzaj膮ce widzenie. Poznaj najcz臋stsze wady wzroku i dowiedz si臋, jak obecnie si臋 je koryguje.
Z tego artyku艂u dowiesz si臋:
鈥 Co to jest wada wzroku?
鈥 Co to jest kr贸tkowzroczno艣膰?
鈥 Co to jest dalekowzroczno艣膰?
鈥 Co to jest prezbiopia?
鈥 Co to jest astygmatyzm?
Co to jest wada wzroku?
Wada wzroku (z 艂ac. vitium visus) polega na niezdolno艣ci oka do wytwarzania prawid艂owego obrazu na plamce 偶贸艂tej lub w centralnej cz臋艣ci siatk贸wki. Najcz臋艣ciej wyst臋puj膮cymi wadami wzroku jest kr贸tkowzroczno艣膰 (miopia) i dalekowzroczno艣膰 (hiperopia). Z wiekiem mo偶e doj艣膰 do stwardnienia soczewki oka 鈥 wada tak jest okre艣lana mianem prezbiopii lub starczowzroczno艣ci. Zmiany krzywizn rog贸wki prowadz膮 do wyst臋powania nieprawid艂owo zogniskowanego obrazu, czyli astygmatyzmu. Cz臋sto wyst臋puj膮c膮 wad膮 wzroku jest r贸wnie偶 zez oraz daltonizm.
Wady wzroku koryguje si臋 za pomoc膮 odpowiednio dobranych okular贸w, soczewek kontaktowych lub zabieg贸w laserowych. Rezygnacja z korekcji prowadzi do z艂ego widzenia oraz mo偶e powodowa膰 inne dolegliwo艣ci (zm臋czenie oczu, b贸le g艂owy).
Co to jest kr贸tkowzroczno艣膰?
Kr贸tkowzroczno艣膰 jest najcz臋艣ciej wyst臋puj膮c膮 wad膮 wzroku. Powstaje ona, gdy promienie 艣wiat艂a przechodz膮 przez soczewk臋 oka, ale nie zbiegaj膮 si臋 na siatk贸wce, ale przed ni膮. W efekcie dochodzi do utraty ostro艣ci obrazu.
Podstawowym objawem kr贸tkowzroczno艣ci jest pogorszenie widzenia przedmiot贸w znajduj膮cych si臋 daleko聽 (obraz staje si臋 zamazany i niewyra藕ny). Gdy wada si臋 pog艂臋bia, odleg艂o艣膰 wyra藕nego widzenia si臋 zmniejsza. Kr贸tkowzroczno艣ci mo偶e towarzyszy膰 zm臋czenie oczu i b贸le g艂owy.
Kr贸tkowzroczno艣膰 bywa dziedziczna, ale cz臋sto u jej pod艂o偶a stoj膮 nieprawid艂owe nawyki. Przez specjalist贸w cz臋sto bywa nazywana chorob膮 cywilizacyjn膮, poniewa偶 w ostatnich latach notuje si臋 coraz wi臋cej przypadk贸w kr贸tkowzroczno艣ci u dzieci i doros艂ych. Ryzyko pojawienia si臋 wady wzrasta, gdy nadmiernie przeci膮偶ymy ga艂ki oczne podczas czytania, pisania i pracy przy komputerze z bliska.
Kr贸tkowzroczno艣膰 dzieli si臋 na:
鈥 nisk膮 鈥 nie przekracza -3,0 D,
鈥 艣redni膮 鈥 od -3,0 do -6,0 D,
鈥 wysok膮 鈥 powy偶ej -6,0 D.
Kr贸tkowzroczno艣膰 koryguje si臋 za pomoc膮 okular贸w lub soczewek sferycznych o mocy dopasowanej do wady wzroku. S膮 to szk艂a rozpraszaj膮ce (wkl臋s艂e), kt贸re maj膮 moc o warto艣ci ujemnej i poprawiaj膮 widzenie przedmiot贸w znajduj膮cych si臋 daleko. W okulistyce stosuje si臋 r贸wnie偶 korekcj臋 laserow膮 oraz ortokorekcj臋.
Co to jest dalekowzroczno艣膰?
Dalekowzroczno艣膰 (zwana r贸wnie偶 nadwzroczno艣ci膮) to jedna z wad sferycznych (zwi膮zanych z za艂amywaniem 艣wiat艂a w uk艂adzie optycznym). Jest ona drug膮 (po kr贸tkowzroczno艣ci) najcz臋艣ciej wyst臋puj膮c膮 wad膮 wzroku. Dochodzi do niej, gdy uk艂ad wzrokowy ma za ma艂膮 moc w stosunku do d艂ugo艣ci ga艂ki ocznej Soczewka nieprawid艂owo za艂amuje promienie 艣wiat艂a, kt贸re zaczynaj膮 si臋 skupia膰 nie na siatk贸wce, ale za ni膮.
W efekcie osoby z t膮 wad膮 widz膮 dobrze z daleka, a obraz z bliska staje si臋 zamazany i niewyra藕ny. Z czasem osoby dalekowzroczne mog膮 mie膰 problem z widzeniem zar贸wno z bliska, jak i z daleka. U dalekowidz贸w mog膮 pojawi膰 si臋 b贸le g艂owy, zez zbie偶ny czy b贸le ga艂ek ocznych. Czasami dochodzi r贸wnie偶 do podw贸jnego widzenia.
Dalekowzroczno艣膰 dzieli si臋 na:
鈥 nisk膮 鈥 nie przekracza +2,0 D,
鈥 umiarkowan膮 鈥 od +2,0 do +5,0 D,
鈥 ci臋偶k膮 (wysok膮) 鈥 powy偶ej +5D.
Nadwzroczno艣膰 koryguje si臋 za pomoc膮 wypuk艂ych soczewek skupiaj膮cych. Pacjenci mog膮 nosi膰 okulary plusowe lub soczewki kontaktowe. Dla os贸b z dalekowzroczno艣ci膮 przeznaczone s膮 soczewki sferyczne o mocy dopasowanej do wady wzroku. Soczewki skupiaj膮 艣wiat艂o i przemieszczaj膮 punkt jego skupienia na siatk贸wk臋. Obecnie stosuje si臋 tak偶e laserow膮 korekcj臋 wady. Celem operacji laserowych jest zmodyfikowanie kszta艂t贸w rog贸wki.
Co to jest prezbiopia?
Prezbiopia (starczowzroczno艣膰) nie jest typow膮 wad膮 wzroku, ale przypad艂o艣ci膮, kt贸ra dotyka osoby starsze (dochodzi do tzw. zmian starczych oka). Pierwsze symptomy pojawiaj膮 si臋 ju偶 u os贸b w wieku 40-45 lat. Wraz z up艂ywem lat soczewka oka traci swoj膮 elastyczno艣膰 oraz zdolno艣膰 akomodacji, a mi臋艣nie rz臋skowe 鈥渢rzymaj膮ce鈥 soczewk臋 s膮 coraz s艂absze. Powoduje to zaburzenia widzenia obiekt贸w. Podstawowym objawem jest konieczno艣膰 odsuwania od oczu tekst贸w drukowanych (np. ksi膮偶ek czy gazet) w celu ich przeczytania. Kontury liter zaczynaj膮 si臋 rozmazywa膰. Oko przestaje prawid艂owo dostosowywa膰 widzenie do r贸偶nych odleg艂o艣ci 鈥 traci zdolno艣膰 prawid艂owej akomodacji. Proces ten pog艂臋bia si臋 do oko艂o 70. roku 偶ycia.
Prezbiopi臋 nale偶y korygowa膰 poprzez noszenie specjalnych okular贸w lub soczewek progresywnych. Osoby, kt贸re wcze艣niej mia艂y zdiagnozowan膮 inn膮 wad臋 wzroku (kr贸tkowzroczno艣膰, dalekowzroczno艣膰) nie musz膮 nosi膰 oddzielnych okular贸w do czytania. W ich przypadku sprawdz膮 si臋 okulary dwuogniskowe lub soczewki progresywne o odpowiedniej mocy optycznej (dopasowanej do stopnia wady). Obecnie stosuje si臋 r贸wnie偶 laserow膮 korekcj臋 wzroku.
Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm (niezborno艣膰) to wada wzroku, kt贸ra nie wynika z zaburze艅 w pracy soczewki, ale z niesymetrycznej budowy rog贸wki (astygmatyzm rog贸wkowy). Nieprawid艂owe krzywizny sprawiaj膮, 偶e wi膮zka 艣wiat艂a wpadaj膮c膮 do oka za艂amuje si臋, a nast臋pnie skupia w dw贸ch r贸偶nych punktach. To sprawia, 偶e obraz staje si臋 niewyra藕ny. U os贸b z astygmatyzmem rog贸wka nie ma kszta艂tu idealnej kuli, ale przypomina pi艂k臋 do rugby. U oko艂o 2% os贸b wyst臋puje tzw. astygmatyzm soczewkowy, kt贸ry jest wynikiem wrodzonych wad w kszta艂cie soczewki.
Objawem astygmatyzmu jest zamglone widzenie przedmiot贸w znajduj膮cych si臋 blisko i daleko. Niekt贸re linie widoczne s膮 jako podw贸jne, nieostre, a prostopad艂e do nich widoczne s膮 dobrze. Mog膮 pojawi膰 si臋 r贸wnie偶 czo艂owe b贸le g艂owy, mru偶enie oczu oraz przekrzywianie g艂owy w celu lepszego widzenia. Osoby z t膮 wad膮 cz臋sto mrugaj膮, poniewa偶 w ten spos贸b staraj膮 si臋 uzyska膰 wyra藕niejszy obraz.
Astygmatyzm koryguje si臋 za pomoc膮 okular贸w cylindrycznych lub soczewek torycznych. Mo偶na go leczy膰 r贸wnie偶 za pomoc膮 zabieg贸w laserowych (w przypadku niezborno艣ci rog贸wkowej).