聽
Soczewki kontaktowe, a klimatyzacja
聽
Sp臋dzasz d艂ugie godziny w klimatyzowanym biurze, co prowadzi do pieczenia, zaczerwienienia i 艂zawienia oczu? Klimatyzacja i wszelkiego typu nawiewy zapewniaj膮 du偶y komfort, ale niestety nie s膮 przyjazne dla os贸b nosz膮cych soczewki kontaktowe. Podpowiadamy, co zrobi膰, aby nie rezygnowa膰 z noszenia szkie艂, a zarazem czu膰 si臋 komfortowo nawet w klimatyzowanych pomieszczeniach.
聽
Z tego artyku艂u dowiesz si臋:
鈥 Jak klimatyzacja wp艂ywa na oczy?
鈥 Jakie soczewki nosi膰 w klimatyzowanych pomieszczeniach?
鈥 Co mo偶e przynie艣膰 ulg臋 przesuszonym oczom?

聽
Jak klimatyzacja wp艂ywa na oczy?
聽
Osoby, kt贸re nosz膮 soczewki kontaktowe miewaj膮 problemy z przesuszonymi oczami. Objawia si臋 ono zaczerwienieniem spoj贸wek, pieczeniem i 艂zawieniem. Symptomy te bardzo cz臋sto pojawiaj膮 si臋, gdy d艂ugo przebywamy w pomieszczeniach, w kt贸rych dzia艂a klimatyzacja. Problem ma wielu pracownik贸w, kt贸rzy codziennie sp臋dzaj膮 8 godzin w biurze. W takich miejscach powietrze jest przesuszone, a to prowadzi do nadmiernego wysuszenia filmu 艂zowego. Rog贸wka i spoj贸wka s膮 nadmiernie przesuszone, oko niedotlenione, co powoduje dyskomfort i uczucie, 偶e w oku znajduje si臋 cia艂o obce.
Prawid艂owo dzia艂aj膮cy film 艂zowy odpowiada za dostarczenie do rog贸wki tlenu i sk艂adnik贸w od偶ywczych, nawil偶a spoj贸wk臋, rog贸wk臋 oraz ca艂膮 wewn臋trzn膮 stron臋 powiek. Wyp艂ukuje on z oka r贸wnie偶 cia艂a obce i chroni przed jego zaka偶eniem. Podczas mrugania powinien by膰 odnawiany oko艂o 15 razy w ci膮gu minuty. Zimny nawiew klimatyzacji i przesuszone powietrze w pomieszczeniu zaburzaj膮 ten cykl 鈥 film 艂zowy wyparowuje szybciej ni偶 nast臋puje jego regeneracja. Wtedy na oku b艂yskawicznie pojawiaj膮 si臋 czerwone 偶y艂ki, cz臋sto oczy s膮 spuchni臋te i zm臋czone. Dodatkowo, efekt ten zwi臋ksza praca przy komputerze. W ten spos贸b w klimatyzowanych biurach tworzy si臋 bardzo niekorzystne 艣rodowisko dla oczu. Osoby nosz膮ce szk艂a kontaktowe mog膮 mie膰 wra偶enie, 偶e soczewka przyklei艂a si臋 im do oczu.
聽
Jakie soczewki do klimatyzowanych pomieszcze艅?
聽
Gdy sp臋dzamy d艂ugie godziny w klimatyzowanym biurze (lub samochodzie z klimatyzacj膮) warto dobra膰 odpowiednie soczewki. Producenci szkie艂 kontaktowych wychodz膮 naprzeciw potrzebom Pacjent贸w i wykorzystuj膮 nowoczesne materia艂y silikonowo-hydro偶elowe, kt贸re wysychaj膮 o wiele wolniej ni偶 klasyczne soczewki silikonowe, kt贸re niestety wyr贸偶nia艂y si臋 s艂abym nawodnieniem. Po艂膮czenie silikonu z hydro偶elem gwarantuje r贸wnie偶 dobr膮 przepuszczalno艣膰 powietrza, co zapobiega niedotlenieniu rog贸wki.
Soczewki jednodniowe najnowszej generacji posiadaj膮 stopie艅 uwodnienia si臋gaj膮cy do 30-75% i dobrze sprawdz膮 si臋 nawet dla os贸b, kt贸re maj膮 problem z przesuszonymi oczami. Producenci proponuj膮 r贸wnie偶 soczewki ca艂odobowe (noszone w trybie ci膮g艂ym) o bardzo wysokim stopniu uwodnienia i tlenoprzepuszczalno艣ci, kt贸re nie wysychaj膮 pod wp艂ywem klimatyzacji.
聽
Co mo偶e przynie艣膰 ulg臋 przesuszonym oczom?
聽
Osoby nosz膮ce szk艂a kontaktowe, kt贸re maj膮 problem z przesuszaniem oczu przez klimatyzacj臋, powinny zadba膰 o odpowiednie nawil偶anie. Zaburzenia w produkcji p艂ynu 艂zowego skutecznie wspomog膮 krople nawil偶aj膮ce (dedykowane dla w艂a艣cicieli soczewek). Sztuczne 艂zy (na bazie naturalnego kwasu hialuronowego) stanowi膮 dora藕n膮 pomoc. Z艂agodz膮 one podra偶nienia spowodowane przez suche powietrze i od艣wie偶膮 oczy.
Warto r贸wnie偶:
鈥 pi膰 wi臋cej p艂yn贸w (oko艂o 2 l dziennie),
鈥 ograniczy膰 s贸l (powoduje ona zatrzymanie wody w tkankach),
鈥 wysypia膰 si臋 (oko艂o 7 godz. dziennie) 鈥 skracanie snu bardzo niekorzystnie wp艂ywa na oczy,
鈥 nawil偶y膰 pomieszczenie (zim膮 sprawdz膮 si臋 nawil偶acze powietrza umieszczone obok grzejnik贸w),
鈥 wietrzy膰 pomieszczenia (warto pyta膰 wsp贸艂pracownik贸w o okresowe wy艂膮czanie klimatyzacji i wpuszczanie do wn臋trz 艣wie偶ego powietrza),
鈥 postara膰 si臋 wychodzi膰 z klimatyzowanych pomieszcze艅 (np. przerw臋 sp臋dzi膰 poza biurem).
聽