聽
Soczewki kontaktowe a prowadzenie samochodu
聽
Soczewki budz膮 du偶e w膮tpliwo艣ci w艣r贸d wielu os贸b, kt贸re chc膮 dopiero zacz膮膰 je nosi膰. Kr膮偶y o nich wiele prawd i mit贸w, kt贸re mog膮 wywo艂ywa膰 konsternacj臋 podczas rozwa偶ania wymiany okular贸w na szk艂a kontaktowe. Jedn膮 z nich jest mo偶liwo艣膰 noszenia soczewek podczas kierowania samochodem. Czy kierowcy mog膮 zamieni膰 okulary na szk艂a?
聽
Z tego artyku艂u dowiesz si臋:
鈥 Jak wada wzroku wp艂ywa na mo偶liwo艣膰 uzyskania prawa jazdy?
鈥 Kiedy mo偶na prowadzi膰 auto w soczewkach kontaktowych?
鈥 Jakie soczewki dla kierowcy wybra膰?
聽
Jak wada wzroku wp艂ywa na mo偶liwo艣膰 uzyskania prawa jazdy?
聽
Wady wzroku (np. kr贸tkowzroczno艣膰 lub dalekowzroczno艣膰) nie dyskwalifikuj膮 podczas egzamin贸w na prawo jazdy. Osoby takie mog膮 ubiega膰 si臋 o prawo jazdy ka偶dej kategorii, ale podczas jazdy autem musz膮 nosi膰 szk艂a korekcyjne zalecone przez okulist臋, kt贸re poprawi膮 pole widzenia i zapewni膮 bezpiecze艅stwo w ruchu drogowym.
Przed podej艣ciem do egzaminu, ka偶dy przysz艂y kierowca wykonuje szereg bada艅, kt贸rych celem jest wykrycie ewentualnych przeciwwskaza艅 do prowadzenia pojazdu. Lekarz, wyspecjalizowany w badaniu kierowc贸w, wskazuje ewentualne wymogi lub ograniczenia wynikaj膮ce ze stanu zdrowia kierowcy. W przypadku wykrycia wady wzroku, stosowna adnotacja trafi do karty bada艅 przysz艂ego kierowcy. Taki kandydat b臋dzie zdawa艂 egzamin w zaleconych soczewkach kontaktowych lub okularach (w przypadku ich braku, zdaj膮cy nie zostanie dopuszczony do egzaminu).
Po zdaniu egzaminu, kierowca otrzyma dokument ze stosown膮 adnotacj膮, dotycz膮c膮 wymogu noszenia okular贸w lub soczewek podczas kierowania samochodem. Zapis ten mo偶na znale藕膰 w polu nr 12 prawa jazdy.
Stosuje si臋 nast臋puj膮ce oznaczenia:
鈥 01.01 鈥 dla okular贸w,
鈥 01.02 鈥 dla soczewek kontaktowych,
鈥 01.03 鈥 dla szkie艂 ochronnych,
鈥 01.04 鈥 dla szkie艂 matowych,
鈥 01.05 鈥 dla przepaski na oko,
鈥 01.06 鈥 dla okular贸w lub szkie艂 kontaktowych.
Rozdzielenie soczewek i okular贸w zastosowano, poniewa偶 przy niekt贸rych wadach wzroku nie zaleca si臋 noszenia szkie艂 kontaktowych.
Osoby maj膮ce wad臋 wzroku, otrzymuj膮 prawo jazdy o ograniczonym czasie wa偶no艣ci 鈥 w Polsce stosuje si臋 okres od 1 do 10 lat (w zale偶no艣ci od rodzaju wady). Przed up艂ywem terminu podanego w dokumencie, nale偶y wykona膰 badanie u lekarza specjalizuj膮cego si臋 w badaniu kierowc贸w i dostarczy膰 jego wyniki do Wydzia艂u Komunikacji (w miejscu naszego zamieszkania). Nast臋pnie, trzeba z艂o偶y膰 w tym wydziale wniosek o wydanie nowego prawa jazdy.
聽
Kiedy mo偶na prowadzi膰 samoch贸d w soczewkach kontaktowych?
聽
Do prowadzenia samochodu w soczewkach kontaktowych uprawnia odpowiedni zapis w prawie jazdy. W polu nr 12 dokumentu musi znale藕膰 si臋 kod 01.02 lub 01.06. Niestety osoby, kt贸re maj膮 adnotacj臋 z kodem 01.01 s膮 zobligowane kierowa膰 pojazdem wy艂膮cznie w okularach, a za jazd臋 w soczewkach policja na艂o偶y na nich mandat. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz nie jest bowiem w stanie okre艣li膰, czy noszone szk艂a kontaktowe rzeczywi艣cie koryguj膮 wad臋 w tym samym (lub lepszym) stopniu, co przepisane okulary.
W praktyce najwygodniej jest poprosi膰 lekarza (wykonuj膮cego badanie kierowc贸w), aby odnotowa艂 w naszej karcie symbol 01.06 nawet wtedy, gdy na razie nosimy okulary. Dzi臋ki temu unikniemy problem贸w z konieczno艣ci膮 ponownego badania i wymiany prawa jazdy, gdy zdecydujemy si臋 zamieni膰 okulary na soczewki. Symbol 01.02 nie jest wygodny, poniewa偶 mo偶e zdarzy膰 si臋, 偶e z jakiego艣 powodu (np. podra偶nienie oka, jego przesuszenie lub infekcja) b臋dziemy chcieli na jaki艣 czas zamieni膰 szk艂a kontaktowe na okulary. Gdy w naszym prawie jazdy figuruje oznaczenie 01.02 na czas noszenia okular贸w, b臋dziemy musieli zrezygnowa膰 z prowadzenia auta.
聽
Jakie soczewki dla kierowcy wybra膰?
聽
Soczewki kontaktowe gwarantuj膮 szerokie pole widzenia, skutecznie poprawiaj膮 ostro艣膰 wzroku i zapewniaj膮 lepsze widzenie obwodowe ni偶 okulary, dlatego doskonale sprawdzaj膮 si臋 dla kierowc贸w. Zapewniaj膮 one bezpiecze艅stwo w ruchu drogowym, kt贸ry cz臋sto wymaga b艂yskawicznych reakcji na znaki i ruchy otoczenia.
Do jazdy samochodem nale偶y nosi膰 soczewki dobrane stosownie do wady wzroku, kt贸r膮 posiadamy. Lekarz okulista lub specjalista zajmuj膮cy si臋 optometri膮, dobiera dla pacjenta szk艂a, kt贸re koryguj膮 konkretn膮 wad臋. Kierowcy mog膮 wi臋c nosi膰 soczewki konwencjonalne, sferyczne, toryczne lub progresywne
聽