Jak odpowiednio dobra膰 soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Soczewki kontaktowe maj膮 zapewnia膰 komfort noszenia i poprawia膰 jako艣膰 widzenia. Aby obraz by艂 wyra藕ny, a nasz wzrok nie pogarsza艂 si臋, nale偶y dobra膰 rozwi膮zanie dopasowane do wady wzroku. Podpowiadamy, jak to zrobi膰.

Z naszego poradnika dowiesz si臋:

鈥 Kto przepisuje soczewki kontaktowe?

鈥 Dla kogo s膮 przeznaczone soczewki sferyczne?

鈥 Dla kogo s膮 przeznaczone soczewki toryczne?

鈥 Kiedy nale偶y nosi膰 soczewki multifocalne?

鈥 Kto przepisuje soczewki kontaktowe?

Jak odpowiednio dobra膰 soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Przed zakupem soczewek kontaktowych, nale偶y odwiedzi膰 specjalist臋 鈥 lekarza okulist臋 lub optometryst臋.

Lekarz okulista zajmuje si臋 diagnoz膮 i leczeniem chor贸b oczu. Refrakcja, czyli badanie wad wzroku to dodatkowe zaj臋cie lekarza okulisty, dlatego warto sprawdzi膰, czy dany gabinet posiada w ofercie dob贸r soczewek kontaktowych (czy lekarz zapewni nam soczewki pr贸bne i p贸藕niejsze badanie kontrolne). Warto wiedzie膰, 偶e okuli艣ci, kt贸rzy chc膮 aplikowa膰 soczewki, musz膮 uko艅czy膰 dodatkowe kursy specjalistyczne z zakresu optometrii, poniewa偶 na samych studiach medycznych niewiele zaj臋膰 jest po艣wi臋conych tej tematyce.

Optometrysta posiada wykszta艂cenie z zakresu wykrywania wad wzroku, a jego specjalno艣ci膮 jest dob贸r soczewek kontaktowych. Optometryst贸w mo偶na znale藕膰 przede wszystkim przy w du偶ych salonach optycznych. S膮 oni zatrudniani r贸wnie偶 w niekt贸rych klinikach i gabinetach okulistycznych. Taki specjalista dokona potrzebnych bada艅 i pomiar贸w, ale tak偶e doradzi, jak prawid艂owo nosi膰 i piel臋gnowa膰 soczewki kontaktowe, obja艣ni r贸偶nice pomi臋dzy r贸偶nymi rodzajami soczewek oraz pomo偶e dobra膰 rozwi膮zanie szyte na miar臋 potrzeb.

Warto pami臋ta膰, 偶e badanie wzroku jest niezb臋dne tak偶e dla os贸b, kt贸re na co dzie艅 nosz膮 okulary dobrane przez specjalist臋, poniewa偶 parametry soczewek kontaktowych r贸偶ni膮 si臋 od szkie艂 stosowanych w okularach. W przypadku szkie艂 kontaktowych, znaczenie ma nie tylko ich moc (okre艣lana skr贸tem PWR lub SPH), ale tak偶e krzywizna bazowa oka (BC), 艣rednica soczewki (D lub DIA) oraz materia艂, z jakiego soczewka zosta艂a wykonana.

Badanie przeprowadzone przez lekarza okulist臋 lub optometryst臋 w celu doboru soczewek, obejmuje:

鈥 pomiar ostro艣ci wzroku,
鈥 ustalenie wady refrakcji oka,
鈥 pomiary parametr贸w rog贸wki,
鈥 weryfikacj臋 stanu przedniego odcinka oka,
鈥 ocen臋 wydzielania 艂ez (zesp贸艂 suchego oka jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek).

Soczewki sferyczne

Soczewki sferyczne pozwalaj膮 skorygowa膰 kr贸tkowzroczno艣膰 i dalekowzroczno艣膰 . Ich cech膮 charakterystyczn膮 jest taka sama moc na ca艂ej powierzchni (stanowi膮 wycinek kuli). Na opakowaniach takich soczewek moc sferyczna okre艣lona jest parametrem PWR. Soczewki sferyczne cz臋sto okre艣lane s膮 tak偶e terminem soczewek jednoogniskowych. Kr贸tkowidz musi zastosowa膰 soczewk臋, kt贸ra rozproszy obraz. Okulista lub optometrysta dobierze moc dostosowan膮 do wady 鈥 od 鈥 0,25 dioptrii do 鈥 25 dioptrii. U dalekowidz贸w stosuje si臋 soczewki sferyczne, kt贸re skupi膮 obraz. Maj膮 one moc od + 0,25 dioptrii do + 25 dioptrii. Tego typu rozwi膮zanie idealnie sprawdzi si臋 dla kr贸tkowidz贸w i dalekowidz贸w, kt贸rzy chc膮 zamieni膰 okulary na wygodniejsze rozwi膮zanie. Soczewki jednoogniskowe pozwol膮 swobodnie uprawia膰 sport, podr贸偶owa膰 czy spacerowa膰 podczas deszczu (unikniemy parowania okular贸w). Takie soczewki s膮 bardzo popularne, co pozwala wybiera膰 rozwi膮zania od wielu r贸偶nych marek.

Soczewki sferyczne dost臋pne s膮 w wersji:

鈥 jednodniowej 鈥 idealne dla os贸b cierpi膮cych na alergie lub zak艂adaj膮cych szk艂a kontaktowe okazjonalnie (np. na wakacje, wa偶ne imprezy, mecz pi艂ki no偶nej),
鈥 dwutygodniowej,
鈥 miesi臋cznej,
鈥 kwartalnej,
鈥 rocznej.

Mo偶emy wybra膰 sferyczne soczewki dzienne lub ca艂odobowe (nie zdejmuje si臋 ich na noc 鈥 oczywi艣cie po konsultacji ze specjalist膮) Zwykle jednak stosuje si臋 soczewki sferyczne w trybie dziennym. Szk艂a jednoogniskowe dost臋pne s膮 r贸wnie偶 w wersjach zmieniaj膮cych kolor oczu.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne s膮 przeznaczone dla os贸b z astygmatyzmem. Jest to jedna z trzech g艂贸wnych wad wzroku (obok kr贸tkowzroczno艣ci i dalekowzroczno艣ci). Niesymetryczna rog贸wka oka powoduje zniekszta艂cenie i zamazanie obrazu (nieostre kszta艂ty, mniejszy kontrast i kolory).

Soczewki toryczne pozwalaj膮 w艂a艣ciwie za艂ama膰 obraz, dzi臋ki czemu staje si臋 on wyra藕niejszy. Posiadaj膮 one r贸偶ne moce refrakcyjne w r贸偶nych przekrojach, dzi臋ki czemu niweluj膮 nieprawid艂owe widzenie obrazu wynikaj膮ce z astygmatyzmu. Dodatkowo, w zale偶no艣ci od zdiagnozowanej wady, koryguj膮 one tak偶e widoczno艣膰 do bli偶y lub dali. Podczas ich doboru nale偶y zwr贸ci膰 uwag臋 nie tylko na parametr PWR, ale tak偶e CYL (moc cylindryczna) oraz AXE (o艣 cylindra).

Astygmatyzm cz臋sto wyst臋puje w po艂膮czeniu z kr贸tkowzroczno艣ci膮 lub dalekowzroczno艣ci膮. Toryczne soczewki kontaktowe doskonale poradz膮 sobie z jednoczesn膮 korekcj膮 obu tych wad wzroku. Doskonale zast臋puj膮 okulary korekcyjne (przed wynalezieniem tego typu soczewek astygmatycy byli zmuszeni nosi膰 okulary), s膮 wygodne do codziennego noszenia i bezpieczne.

Na rynku dost臋pne s膮 soczewki toryczne wykonane z materia艂贸w mi臋kkich oraz tworzyw RGP (tworzywa sztywne gazoprzepuszczalne). U偶ytkownicy mi臋kkich soczewek kontaktowych mog膮 wybiera膰 je w wersjach jednodniowych, dwutygodniowych i miesi臋cznych, kwartalnych, rocznych.

Soczewki multifokalne

Soczewki multifokalne s膮 przeznaczone do korygowania starczowzroczno艣ci (prezbiopii). Pojawia si臋 ona wraz z przekroczeniem pewnego wieku (ryzyko wzrasta po uko艅czeniu 40. roku 偶ycia) i jest spowodowana naturalnymi zmianami zachodz膮cymi w soczewce i uk艂adzie wzrokowym ka偶dego cz艂owieka. Efektem presbiopii jest inna moc potrzebna do bli偶y i inna do dali. Soczewki multifokalne pozwalaj膮 skorygowa膰 wzrok do bli偶y i dali jednocze艣nie.

Soczewki multifokalne eliminuj膮 problem konieczno艣ci kupowania i noszenia przy sobie dw贸ch par okular贸w. Warto wiedzie膰, 偶e oczy nawet przez kilka dni mog膮 przyzwyczaja膰 si臋 do soczewek progresywnych. W tym czasie obraz mo偶e by膰 nieostry lub podw贸jny. Gdy objawy nie ust膮pi膮 po 2 tygodniach, nale偶y uda膰 si臋 do optometrysty w celu weryfikacji dobranych szkie艂.

Soczewki progresywne mog膮 korygowa膰 nie tylko prezbiopi臋, ale i astygmatyzm. To jednak produkty trudno dost臋pne i zwykle robione na specjalne zam贸wienie. Soczewki multifokalne dost臋pne s膮 w wersji jednodniowej, ca艂odobowej (bez zdejmowania na noc) oraz okresowej (np. miesi臋czne).

Po 40. roku 偶ycia pogarsza si臋 jako艣膰 filtru 艂zowego, dlatego warto wybiera膰 soczewki dobrze uwodnione i tlenoprzepuszczalne. Przydatne b臋d膮 r贸wnie偶 krople nawil偶aj膮ce do oczu, kt贸re mo偶na aplikowa膰 w zale偶no艣ci od potrzeb - przed za艂o偶eniem soczewek, w trakcie ich noszenia, a tak偶e po zdj臋ciu szkie艂 - na noc.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyr贸b medyczny. U偶ywaj go zgodnie z instrukcj膮 u偶ywania lub etykiet膮