Wizyta u okulisty – jak się przygotować?


Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pozwalają wcześnie wykryć wady i choroby oczu, podjąć ich prawidłową korekcję lub leczenie. Do specjalisty warto udać się nie tylko wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy ze strony narządu wzroku, ale także w celu okresowej kontroli. Podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty u okulisty, aby ułatwić lekarzowi diagnozę, a badanie okulistyczne przebiegło szybko i sprawnie.



Z tego tekstu dowiesz się:

• Jak przygotować się do wywiadu lekarskiego?

• Jak przygotować się do badania okulistycznego?

• Co po badaniu?



Jak przygotować się do wywiadu lekarskiego?


Każde badanie okulistyczne składa się z części podmiotowej (wywiad z pacjentem) i części przedmiotowej (faktyczne badanie lekarskie). Podczas przygotowań do wizyty w gabinecie należy zebrać informacje o wszystkich swoich dolegliwościach, co ułatwi lekarzowi postawienie wstępnej diagnozy. Szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na zadane pytania często pozwalają szybciej zdiagnozować podłoże dolegliwości.

Najważniejsze dla okulisty są odpowiedzi na pytania:

• Jakie pacjent ma dolegliwości i od kiedy mu towarzyszą?
• Czy dolegliwości występują po raz pierwszy, czy pacjent miał z nimi już kiedyś problem?
• Czy dolegliwości dotyczą jednego, czy obu oczu?
• Czy pacjent nosił kiedyś okulary (np. w dzieciństwie)?
• Czy pacjent cierpi na choroby ogólne (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i układu krążenia, podwyższony cholesterol)?
• Czy u kogoś z członków najbliższej rodziny występują choroby oczu (jaskra, zaćma, zez, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem)?
• Czy pacjent przyjmuje na stałe leki (zarówno te związane z oczami, jak i na inne dolegliwości)?

Osoby z wadą wzroku powinny zabrać ze sobą ostatnią receptę okularową. To usprawni dobór nowych szkieł i ocenę, na ile zmieniała się wada refrakcji od ostatniego badania.


Jak przygotować się do badania okulistycznego?


Podstawowe badanie okulistyczne trwa około 10-20 minut. Zwykle pacjent wchodzi jednak do gabinetu 2 razy, dlatego warto zarezerwować na wizytę ponad 30 minut wolnego czasu i nie umawiać się na nią np. w przerwie pomiędzy innymi ważnymi obowiązkami. W przypadku, gdy źrenice będą wolno rozszerzać się pod wpływem mydriatyków, wizyta w gabinecie okulistycznym może trwać nawet do godziny.

Pierwszym badaniem jest badanie w lampie szczelinowej (biomikroskopie). Urządzenie to pozwala dokładnie ocenić stan przedniego odcinka oka. Okulista dokładnie ogląda brzegi powiek, spojówkę i rogówkę, tęczówkę aż po soczewkę. Badanie utrudnia makijaż oczu, dlatego przed wizytą w gabinecie panie powinny zrezygnować z tuszu, kredki i cieni do powiek.

Kolejnym krokiem jest ocena stanu soczewki, ciała szklistego i siatkówki. W tym celu do oka lekarz aplikuje krople mediatryczne, które rozszerzają źrenicę. Źrenice pozostają rozszerzone przez około 2-3 godziny po badaniu, dlatego w tym czasie lepiej nie prowadzić samochodu. Do gabinetu najlepiej więc przyjechać środkami komunikacji miejskiej lub poprosić kogoś bliskiego, aby przywiózł nas na wizytę. Najlepiej zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które założymy po wyjściu z gabinetu (zalecane są one przede wszystkim w słoneczne dni, ale dla bezpieczeństwa można je zakładać także przy bardziej pochmurnej pogodzie).

Okulista wykonuje również badanie ostrości widzenia z bliska i daleka. Badanie przeprowadzane jest dla każdego oka oddzielnie i polega na odczytywaniu liter oraz cyfr ze specjalnej tablicy okulistycznej. Do tego badania nie trzeba szczególnie się przygotowywać, ale osoby z wadą wzroku powinny zabrać ze sobą okulary lub założyć soczewki kontaktowe noszone na co dzień.

Kolejnym popularnym badaniem okulistycznym jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wykonuje się go za pomocą tonometru. Tonometr pozwala określić, czy ciecz wodnista w gałce oka gwarantuje prawidłowe napięcie rogówki i soczewki. Podwyższone ciśnienie w oku podnosi ryzyko wystąpienia jaskry.


Co po badaniu?


Po badaniu okulistycznym lekarz stawia diagnozę lub wypisuje skierowanie na ewentualne kolejne badania. Gdy specjalista wykryje wadę wzroku, dobiera prawidłowe okulary lub soczewki kontaktowe oraz instruuje pacjenta, w jaki sposób je zakładać oraz jak o nie dbać. W przypadku podejrzenia infekcji, pacjent zwykle otrzymuje receptę na odpowiednie leki, a przy wykryciu chorób okulista objaśnia dalsze kroki, które powinny zostać podjęte w ramach terapii (może to być przepisanie leków, zlecenie dodatkowych badań, skierowanie na zabieg czy skierowanie na szpitalny oddział okulistyczny).

Warto pamiętać, że po pełnym badaniu okulistycznym (z rozszerzeniem źrenicy i porażeniem akomodacji) utrudnione może być nie tylko prowadzenie samochodu, ale także czytanie, pisanie czy praca przy komputerze, dlatego (w miarę możliwości) warto zaplanować wizytę w dzień wolny od pracy lub szkoły. 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą