Co robi膮 oczy podczas snu?


Cz艂owiek przeci臋tnie sp臋dza nawet 1/3 swojego 偶ycia na 艣nie (oko艂o 2 920 godz. w roku). W tym czasie nie jeste艣my 艣wiadomi, co si臋 dzieje wok贸艂 nas, organizm regeneruje si臋, a my wypoczywamy, aby zebra膰 si艂y potrzebne kolejnego dnia. We 艣nie ludzki m贸zg i oczy jednak aktywnie pracuj膮. Co tak naprawd臋 nasze oczy robi膮 podczas snu?



Z tego tekstu dowiesz si臋:

鈥 Co oczy robi膮 podczas snu?

鈥 Jak brak snu wp艂ywa na oczy?

鈥 Jak podczas snu mo偶na poprawi膰 jako艣膰 widzenia?



Co oczy robi膮 podczas snu?


Sen to czas, kiedy organizm ludzki regeneruje si臋 po kilkunastu godzinach aktywno艣ci. To wtedy odnawiane s膮 kom贸rki, uwalniany jest hormon wzrostu u dzieci, wzmacnia si臋 uk艂ad immunologiczny, a napi臋te mi臋艣nie rozlu藕niaj膮 si臋. Sen daje mo偶liwo艣膰 wypoczynku i regeneracji tak偶e oczom. Przez ca艂y dzie艅 musz膮 one sprosta膰 wysi艂kowi podczas czytania, pisania, pracy przy komputerze, ogl膮dania telewizji. Cz臋sto s膮 tak偶e nara偶one na niekorzystne czynniki zewn臋trzne 鈥 przesuszone ogrzewaniem lub klimatyzacj膮 powietrze, promienie s艂oneczne, wiatr.聽

Czy nasze oczy s膮 nieruchome w czasie? Ot贸偶 w fazie REM (rapid eye movement) ga艂ki oczne wykonuj膮 bardzo szybkie ruchy w wielu kierunkach. Ich pr臋dko艣膰 k膮towa wynosi 900 stopni na sekund臋 鈥 s膮 to najszybsze ruchy, jakie w og贸le wykonuje cia艂o ludzkie. Dok艂adne przyczyny tak szybkich ruch贸w oczu nie s膮 znane. Jedna z teorii g艂osi, 偶e ga艂ki oczne pod膮偶aj膮 za zmianami scen w snach, poniewa偶 to w艂a艣nie fazie REM towarzysz膮 marzenia senne.

Intensywne poruszanie ga艂kami ocznymi w fazie REM to nie jedyna aktywno艣膰, kt贸r膮 oczy wykonuj膮 podczas snu. Ga艂ki oczne musz膮 by膰 nawil偶one przez ca艂膮 dob臋, dlatego produkcja 艂ez w gruczo艂ach 艂zowych nie ustaje tak偶e w nocy. W czasie snu jednak nie mrugamy, dlatego wydzielina nie wydostaje si臋 na zewn膮trz. W efekcie zbiera si臋 ona w k膮cikach oczu, co jest widoczne nad ranem jako tzw. 艣piochy (tworz膮ce si臋 w okolicy kanalik贸w 艂zowych).


Jak brak snu wp艂ywa na oczy?


Doros艂y cz艂owiek przeci臋tnie powinien spa膰 oko艂o 7-9 godzin na dob臋. Zbyt kr贸tki sen niekorzystnie wp艂ywa na koncentracj臋, powoduje rozdra偶nienie i nerwowo艣膰. Nie jest tak偶e zdrowy dla naszego wzroku. Gdy oczy nie zregeneruj膮 si臋, mo偶emy mie膰 problem z ich przesuszeniem, obrz臋kiem nerwu wzrokowego i skurczami powiek. Brak snu obni偶a r贸wnie偶 odporno艣膰 organizmu, a spadek produkcji przeciwcia艂 sprawia, 偶e zaczynamy by膰 bardziej podatni na infekcje (tak偶e te w obr臋bie oczu 鈥 np. j臋czmie艅 czy zapalenie spoj贸wek).


Jak podczas snu mo偶na poprawi膰 jako艣膰 widzenia?


Sen gwarantuje oczom nie tylko relaks i regeneracj臋, ale mo偶e tak偶e sta膰 si臋 okazj膮, aby poprawi膰 jako艣膰 widzenia (przy niewielkim astygmatyzmie lub kr贸tkowzroczno艣ci). We wsp贸艂czesnej okulistyce stosuje si臋 ortoreksj臋 (u dzieci). Na noc zak艂ada si臋 specjalne twarde soczewki ortokeratologiczne. Ich zadaniem jest nadanie rog贸wce prawid艂owego kszta艂tu, dzi臋ki czemu w dzie艅 uk艂ad optyczny prawid艂owo skupia 艣wiat艂o w jednym punkcie na siatk贸wce. Osoby z niewielk膮 oraz 艣redni膮 wad膮 wzroku mog膮 wtedy w dzie艅 zrezygnowa膰 z konieczno艣ci noszenia okular贸w lub soczewek kontaktowych.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyr贸b medyczny. U偶ywaj go zgodnie z instrukcj膮 u偶ywania lub etykiet膮