Co to jest spazm akomodacyjny?
Soczewka oka posiada zdolno艣膰 do akomodacji (nastawno艣ci). To pozwala na wyra藕ne widzenie przedmiot贸w, kt贸re znajduj膮 si臋 zar贸wno blisko, jak i daleko. Soczewka w razie potrzeby zmienia kszta艂t 鈥 jest to mo偶liwe dzi臋ki mi臋艣niom. Gdy patrzymy w dal, mi臋sie艅 rz臋skowy oka rozlu藕nia si臋, a przy patrzeniu na przedmioty znajduj膮ce si臋 blisko napina si臋. Gdy zbyt d艂ugo patrzymy w bli偶y, mo偶e doj艣膰 do zaburze艅 w pracy soczewki i skurczu akomodacyjnego. Na czym dok艂adnie polega to zjawisko?
Z tego artyku艂u dowiesz si臋:
鈥 Czym jest spazm akomodacyjny?
鈥 Jakie s膮 przyczyny spazmu akomodacyjnego?
鈥 Jakie s膮 objawy spazmu akomodacyjnego?
鈥 Jak wygl膮da diagnostyka spazmu akomodacyjnego?
鈥 Jak leczy膰 spazm akomodacyjny?
Czym jest spazm akomodacyjny?
Spazm akomodacyjny jest dysfunkcj膮 akomodacji (nastawno艣ci), kt贸ra powstaje w wyniku zaburze艅 pracy soczewki oka. Przyczyn膮 spazmu akomodacyjnego jest nadmierne kurczenie si臋 mi臋艣nia rz臋skowego. Dolegliwo艣膰 charakteryzuje si臋 nadmiern膮 konwergencj膮 - jest to ruch zbie偶ny oczu przy patrzeniu na przedmioty po艂o偶one w pewnej odleg艂o艣ci, 艣ci艣le powi膮zany z akomodacj膮.
Kolejn膮 cech膮 skurczu akomodacyjnego jest zw臋偶enie 藕renic. W wyniku dysfunkcji dochodzi do tzw. kr贸tkowzroczno艣ci pozornej i zaburzenia widzenia obuocznego.
Jakie s膮 przyczyny spazmu akomodacyjnego?
Do spazmu akomodacyjnego bardzo cz臋sto dochodzi u os贸b, kt贸re d艂ugotrwale obserwuj膮 przedmioty z bliska. Do dysfunkcji mo偶e doprowadzi膰 wielogodzinna praca przy komputerze bez robienia przerw, d艂ugie wpatrywanie si臋 w ekran smartfona czy tabletu. Specjali艣ci jako bezpo艣redni膮 przyczyn臋 zaburze艅 akomodacji wskazuj膮 tak偶e niekorygowan膮 nadwzroczno艣膰.
Spazm akomodacyjny bywa r贸wnie偶 wynikiem:
鈥⒙爌ora偶enia mi臋艣ni,
鈥⒙爖aburze艅 neurologicznych,
鈥⒙燾hor贸b okulistycznych (m.in. zapalenie t臋cz贸wki oka i cia艂a rz臋skowego),
鈥⒙燾hor贸b og贸lnych,
鈥⒙爂uza m贸偶d偶ku lub przysadki,
鈥⒙爌rzyjmowania niekt贸rych lek贸w na jaskr臋.
Jakie s膮 objawy spazmu akomodacyjnego?
Przy spazmie akomodacyjnym dochodzi do automatycznego skurczu mi臋艣nia rz臋skowego i mi臋艣ni prostych przy艣rodkowych. Skurcz ten zaburza proces prawid艂owej akomodacji i nie pozwala oku dostosowywa膰 si臋 do odleg艂o艣ci, z kt贸rych obserwujemy dane przedmioty.
Przy spazmie akomodacyjnym mo偶na zaobserwowa膰 kilka charakterystycznych objaw贸w:
鈥⒙爊ieostre widzenie przedmiot贸w zar贸wno z dali, jak i bli偶y,
鈥⒙爐rudno艣ci przy wysi艂ku oczu (czytanie, pisanie, praca na komputerze),
鈥⒙燽贸le oczu i g艂owy.
W艣r贸d objaw贸w wzrokowych okuli艣ci wymieniaj膮 m.in. zw臋偶enie 藕renicy, dwojenie (diplopia patologiczna), zaburzenia odwodzenia oraz zez zbie偶ny ukryty.
Jak wygl膮da diagnostyka spazmu akomodacyjnego?
Przy podejrzeniu spazmu akomodacyjnego nale偶y zg艂osi膰 si臋 do okulisty lub optometrysty. W celu weryfikacji dolegliwo艣ci wykonuje si臋 badania: wady wzroku, widzenia obuocznego, ruch贸w oczu oraz聽 akomodacji.聽
Jak leczy膰 spazm akomodacyjny?
Pierwszym krokiem terapii jest okre艣lenie dok艂adnych przyczyn dysfunkcji. To pozwala wykluczy膰 ewentualne choroby, kt贸rych nast臋pstwem s膮 problemy z prawid艂ow膮 akomodacj膮 (np. nadwzroczno艣膰, astygmatyzm).
Bardzo wa偶na jest r贸wnie偶 zmiana z艂ych nawyk贸w, kt贸re prowadz膮 do skurczu akomodacyjnego. Podczas pracy wzrokowej nale偶y stosowa膰 regularne przerwy. Okuli艣ci zalecaj膮 metod臋 20-20-20. Polega ona na robieniu przerw podczas pracy przy komputerze co 20 minut. W czasie ka偶dej przerwy nale偶y przez 20 sekund patrze膰 na przedmiot znajduj膮cy si臋 w dali (oko艂o 20 st贸p od patrz膮cego 鈥 6 m). W miar臋 mo偶liwo艣ci, warto ograniczy膰 czas sp臋dzany przy ekranie komputera, telewizora oraz smartfona i zaplanowa膰 ruch na 艣wie偶ym powietrzu (naturalne 艣wiat艂o jest przyjazne dla ludzkiego wzroku).
Warto podj膮膰 tak偶e terapi臋, kt贸ra pomo偶e rozlu藕ni膰 akomodacj臋 i ustabilizowa膰 widzenie obuoczne. Stosuje si臋 m.in.:
鈥⒙爐ablice Harta 鈥 specjalne plansze do bli偶y i dali, kt贸re umo偶liwiaj膮 膰wiczenie prawid艂owej akomodacji. Pacjentowi wskazywane s膮 do odczytu litery z dali i bli偶y,
鈥⒙爁lippery 鈥 2 pary soczewek sferycznych (ujemne i dodatnie) oprawionych w jedn膮 r膮czk臋, kt贸re pomagaj膮 prawid艂owo rozlu藕nia膰 i napina膰 akomodacj臋. 膯wiczenie rozpoczyna si臋 od soczewek o s艂abszej mocy.
Terapia najcz臋艣ciej trwa od kilku miesi臋cy do roku. Wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym zalecane s膮 co oko艂o 1 miesi膮c. Gdy terapia ortoptyczna nie przynosi efekt贸w, specjalista mo偶e zastosowa膰 leczenie farmakologiczne.