Badanie pola widzenia – po co się je wykonuje?
Badanie pola widzenia (perymetria) to jedno z podstawowych badań oczu, które pozwala sprawdzić ewentualne ubytki w polu widzenia (przestrzeni widzianej przez człowieka bez poruszania gałką oczną) oraz zdiagnozować wiele chorób. Na czym polega to badanie i jakie są do niego wskazania?
Z tego artykułu dowiesz się:
• Na czym polega badanie pola widzenia?
• Jakie są wskazanie do wykonania badania?
• Jak przygotować się do badania?
• Jakie wyniki uzyskuje się dzięki perymetrii?
Na czym polega badanie pola widzenia?
Badanie pola widzenia (perymetria) pozwala ocenić przestrzeń widzianą przez pacjenta bez poruszania gałkami ocznymi, wykryć ubytki widzenia i wiele chorób. Okulista wykonuje badanie w ścisłej współpracy z pacjentem, badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Pacjent siada przy specjalnym aparacie (polomierzu), jedno oko zostaje zasłonięte, a drugim patrzy w jeden punkt. Następnie sygnalizuje on moment, gdy w zasięgu jego wzroku pojawi się punkt świetlny (najczęściej w tym celu naciska specjalny przycisk). Każde oko badane jest oddzielne.
We współczesnej okulistyce stosuje się metodę kinetyczną i statyczną. W przypadku perymetrii kinetycznej punkt przemieszcza się podczas badania, a w metodzie statycznej znaczek świetlny pojawia się i znika. Czas badania jednego oka wynosi około 10 min. Bardzo ważne jest, aby pacjent uważnie obserwował pojawiający się przed jego wzrokiem punkt, ponieważ od tego zależy precyzja badania.
Punkty, których pacjent nie zasygnalizował określa się ubytkami w polu widzenia. Przed perymetrią specjalista wykonuje również badanie ostrości wzroku. Pozwala ono dobrać odpowiednią intensywność sygnału świetlnego.
Jakie są wskazania do wykonania badania?
Badanie pola widzenia najczęściej wykonywane jest w celu diagnozy oraz monitorowania przebiegu jaskry. Powinni na nie zgłosić się wszyscy, którzy mają problem z widzeniem na wprost lub z boku (muszą odwracać głowę, aby dostrzec obraz z boku).
Perymetria pomaga diagnozować także:
• choroby nerwu wzrokowego,
• odwarstwienie siatkówki,
• zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem,
• problemy z ostrością widzenia.
Pomocniczo, perymetria zalecana jest w niektórych chorobach neurologicznych (guzy wewnątrzczaszkowe), przy nadciśnieniu tętniczym oraz przy silnych bólach głowy o nieznanym pochodzeniu.
Badanie pola widzenia wymaga silnego skupienia i współpracy pacjenta z okulistą, dlatego z reguły nie wykonuje się go u małych dzieci oraz seniorów cierpiących na zaburzenia orientacji.
Jak przygotować się do badania?
Perymetria nie wymaga szczególnego przygotowania. Badanie wymaga ścisłej współpracy z lekarzem, dlatego najlepiej udać się na nie wypoczętym. Osoby, które noszą okulary do czytania, powinny zabrać je ze sobą do gabinetu.
Jakie wyniki uzyskuje się dzięki perymetrii?
Wynikiem badania są mapy, na których zaznaczone są ubytki w polu widzenia pacjenta oraz ich nasilenie (ubytek bezwzględny oznacza się czarnym kolorem, a ubytki częściowe różnymi odcieniami szarości). U zdrowych osób pole widzenia od strony skroni powinno wynosić od 85 do 100 stopni. Od góry prawidłowe pole widzenia wynosi około 45-50 stopni, od dołu 65-70 stopni, a od strony nosa 55-60 stopni. Mapkę interpretuje się łącznie z innymi badaniami wzroku (wyniki zestawia się m.in. z ostrością wzroku i wyglądem tarczy nerwu wzrokowego), dlatego dokładne wyniki może odczytać wyłącznie specjalista.