Co to jest oczopl膮s?
Oczopl膮s jest do艣膰 rzadk膮 chorob膮 oczu, kt贸ra polega na niekontrolowanym ruchu ga艂ek ocznych. Ruchy odbywaj膮 si臋 niezale偶nie od osoby cierpi膮cej na t臋 dolegliwo艣膰, z r贸偶n膮 cz臋stotliwo艣ci膮 oraz w r贸偶nych kierunkach (poziomo lub elipsoidalnie). Oczopl膮s bywa wrodzony lub nabyty w wyniki czynnik贸w zewn臋trznych. Poznaj przyczyny i objawy tej przypad艂o艣ci i dowiedz si臋, jak wygl膮da jej leczenie.
Z tego tekstu dowiesz si臋:
鈥 Czym jest oczopl膮s?
鈥 Jakie s膮 przyczyny oczopl膮su?
鈥 Jakie s膮 objawy oczopl膮su?
鈥 Jak wygl膮da diagnostyka i leczenie oczopl膮su?
Czym jest oczopl膮s?
Oczopl膮s to choroba objawiaj膮ca si臋 mimowolnymi, rytmicznymi ruchami ga艂ek ocznych. Ruchy mog膮 odbywa膰 si臋 w dowolnych kierunkach i w r贸偶nych szybko艣ciach. Jednakowe tempo ruch贸w oczu charakteryzuje oczopl膮s wahad艂owy, a szybsze ruchy w jedn膮 ze stron oznaczaj膮, 偶e mamy do czynienia z oczopl膮sem skacz膮cym. Oczopl膮s mo偶e mie膰 posta膰 poziom膮, pionow膮, obrotow膮 lub sko艣n膮. Kolejny podzia艂 schorzenia bierze pod uwag臋 szybko艣膰 ruchu ga艂ek oka 鈥 wyr贸偶nia si臋 oczopl膮s wolny, 艣redni oraz szybki. Dolegliwo艣膰 ta nie tylko wp艂ywa na wygl膮d, ale i cz臋sto obni偶a ostro艣膰 widzenia.
Jakie s膮 przyczyny oczopl膮su?
Oczopl膮s mo偶e by膰 nabyty lub wrodzony (o nieznanej etiologii). Oczopl膮s nabyty mo偶e wyst臋powa膰:
鈥⒙爓 przebiegu chor贸b m贸zgu,
鈥⒙爌rzy uszkodzeniach b艂臋dnika (patologiczny oczopl膮s b艂臋dnikowy),
鈥 jako skutek uboczny przyjmowania niekt贸rych lek贸w,
鈥⒙爌rzy zatruciu alkoholem,
鈥⒙爌rzy niedoczynno艣ci ga艂ki ocznej,
鈥⒙爌rzy chorobach o艣rodkowego uk艂adu nerwowego,
鈥⒙爓 zwi膮zku z wadami rozwojowymi oka (m. in. przy za膰mie, nieprawid艂owym rozwoju plamkowej siatk贸wki czy w bielactwie).
Szczeg贸lnym rodzajem jest oczopl膮s fizjologiczny, kt贸ry pojawia si臋 w przypadku obserwacji bardzo szybko poruszaj膮cych si臋 przedmiot贸w (np. obserwowanych z okna autobusu, poci膮gu czy samochodu).
Jakie s膮 objawy oczopl膮su?
Podstawowym symptomem oczopl膮su s膮 charakterystyczne ruchy ga艂ek ocznych, kt贸re pojawiaj膮 si臋 mimowolnie. Ruchy mog膮 mie膰 r贸偶ne nat臋偶enie, szybko艣膰 i kierunek. W efekcie obraz staje si臋 mniej ostry (najcz臋艣ciej ostro艣膰 widzenia jest nieco lepsza z bliska ni偶 z daleka). Przy oczopl膮sie wrodzonym (najcz臋艣ciej pojawia si臋 on ju偶 u dzieci) cz臋sto osoba cierpi膮ca na t臋 przypad艂o艣膰 w taki spos贸b ustawia g艂ow臋, aby ruch ga艂ek ocznych by艂 mniejszy. M贸wi si臋 wtedy o tzw. strefie neutralnej.
Jak wygl膮da diagnostyka i leczenie oczopl膮su?
Oczopl膮s pozwala zdiagnozowa膰 badanie okulistyczne. W niekt贸rych przypadkach zalecany jest rezonans magnetyczny. Czasami pacjent musi skorzysta膰 z konsultacji laryngologa i neurologa, co pozwala ustali膰 dok艂adne pod艂o偶e choroby.
Leczenie oczopl膮su jest uzale偶nione od przyczyny schorzenia. Najcz臋艣ciej 艂膮czy si臋 terapi臋 u okulisty z leczenie w innych specjalistycznych gabinetach (m.in. neurologicznym, neurochirurgicznym, a czasami tak偶e onkologicznym). Wynika to ze zr贸偶nicowanych i z艂o偶onych przyczyn oczopl膮su nabytego.
W przypadku oczopl膮su o niezintensyfikowanym pod艂o偶u (oczopl膮s wrodzony) stosuje si臋 specjalne okulary pryzmatyczne. Czasami stosowana jest tak偶e toksyna botulinowa, kt贸r膮 specjalista aplikuje do mi臋艣ni g艂adkoruchowych. W niekt贸rych przypadkach zalecany jest zabieg chirurgiczny. Operacja mi臋艣ni g艂adkoruchowych pozwala przesun膮膰 ga艂ki oczne w stron臋 najbardziej nat臋偶onego oczopl膮su. To pozwala przenie艣膰 stref臋 neutraln膮 na wprost, a pacjent nie ustawia g艂owy pod k膮tem, aby zwi臋kszy膰 ostro艣膰 widzenia. Niestety zabieg ten nie gwarantuje braku nawrotu choroby. Bardzo wa偶ne jest wtedy regularne kontrolowanie wzroku w gabinecie lekarza okulisty.