Czy sztuczne rzęsy są bezpieczne dla oczu?


Długie i gęste rzęsy są piękną ozdobą oczu. Nadają głębi spojrzeniu, optycznie powiększają oczy i sprawiają, że twarz nabiera tajemniczego uroku. Jedwabiste, ciemne i lekko wywinięte ku górze rzęsy są niedościgłym marzeniem wielu pań. Niestety natura nie zawsze jest hojna pod tym względem. Na ratunek obecnie przychodzą producenci sztucznych rzęs, które pozwalają uzyskać wymarzone spojrzenie. Czy jednak sztuczne rzęsy są bezpieczne dla oczu?


Z tego tekstu dowiesz się:

• Jakie są metody przedłużania rzęs?

• Czy sztuczne rzęsy mogą być szkodliwe dla oczu?

• Jakie są przeciwwskazania do przedłużania i zagęszczania rzęs?

• O czym pamiętać, aby zabieg był bezpieczny dla oczu?




Jakie są metody przedłużania rzęs?


Obecnie istnieje bardzo dużo metod przedłużania i zagęszczania rzęs. Można je doczepiać samodzielnie lub skorzystać z oferty salonów kosmetycznych, gdzie zabieg wykona doświadczony kosmetolog.

Bardzo dużą popularnością cieszy się metoda 1:1. Do każdego naturalnego włoska dokleja się wtedy 1 sztuczny włosek. Rzęsy są wyraźnie zagęszczone i dłuższe (długość i grubość włosków dobiera się indywidualnie – zależnie od preferencji klientki salonu). Dużą zaletą metody 1:1 jest to, że sztuczne rzęsy są przyklejane około 1 mm od krawędzi skóry powiek, dzięki czemu klej nie ma bezpośredniego kontaktu z okiem. Prawdopodobieństwo reakcji alergicznej jest mniejsze niż przy innych metodach, a efekt prezentuje się bardzo naturalnie.

W metodzie tej można wykorzystać rzęsy:

• z norek – pozyskiwane z włosia norek syberyjskich. Są lekkie, elastyczne i prezentują się naturalnie. Takie rzęsy przypominają naturalne włoski, ale są cieniutkie, dlatego nie uzyskamy wyraźnego efektu zagęszczenia. Ich minusem jest także to, że naturalne włosie norek może uczulać oko,
• syntetyczne – włoski są produkowane z materiałów sztucznych. Ich zaletą jest regularny kształt i to, że nie uczulają. Syntetyczne rzęsy są jednak bardziej błyszczące i mniej sprężyste od naturalnych, dlatego otoczenie najpewniej zauważy, że nasze spojrzenie jest efektem zabiegu. Są ciężkie, dlatego mogą osłabiać naturalne rzęsy,
• jedwabne – mają grubszą nasadę, która zwęża się ku górze włoska. Takie rzęsy są bardziej elastyczne i lżejsze od syntetycznych, dlatego nie obciążają naturalnych rzęs.

Metodę 1:1 możemy zamienić na metody objętościowe –  2:1 lub 3:1. Polegają one na doczepianiu do jednego naturalnego włoska dwóch lub trzech sztucznych rzęs. W ten sposób można wyraźnie je zagęścić i uzyskać spektakularne spojrzenie. Dobrze sprawdzają się np. u pań, które mają rzadkie, cieniutkie rzęsy. W tych metoda przedłużania stosuje się głównie cieniutkie rzęsy z włosia norek, aby nadmiernie nie obciążać powiek. Warto pamiętać jednak, że w metodzie 2:1 i 3:1 dokleja się sztuczne włoski również u podstawy, dlatego istnieje wyższe prawdopodobieństwo ewentualnej reakcji uczuleniowej (skóra ma kontakt z klejem).

Kolejną metodą jest Blink & Go – metoda polega na doklejeniu całych pasków z rzęsami w miejscu pojedynczych włosków. Sposób ten jest tańszy, szybszy i pozwala uzyskać gęste rzęsy w domu, ale efekt prezentuje się mniej naturalnie. Metoda Blink & Go wykorzystuje klej wolnoschnący (schnie on około 5-7 s podczas, gdy klej stosowany w metodzie 1:1 schnie zaledwie 1-2 s), który niestety może podrażnić oczy.


Czy sztuczne rzęsy mogą być szkodliwe dla oczu?


Sztuczne rzęsy budzą różne opinie. Pozwalają uzyskać piękne spojrzenie na co dzień, zagęścić rzadkie rzęsy i nadać im pożądanego koloru. Dzięki nim nie musimy już stosować maskary, która może się rozmazywać, zaoszczędzimy czas potrzebny na wykonywanie makijażu, a nasze oczy będą pięknie prezentować się nawet na basenie, plaży czy podczas intensywnego treningu na siłowni. Czy zabieg ten jest jednak całkowicie bezpieczny dla oczu?

Profesjonalne przedłużanie i zagęszczanie rzęs nie powinno szkodzić oczom. Zabieg wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i zachowania środków ostrożności.

Sztuczne rzęsy:

• nie są polecane dla osób z wrażliwymi oczami – klej może wywoływać podrażniania lub reakcję alergiczną,
• są niewskazane dla osób noszących soczewki kontaktowe,
• mogą osłabiać naturalne włoski i powodować ich stopniowe przerzedzenie – gdy wybierzemy zbyt grube i ciężkie rzęsy (np. syntetyczne) i będziemy zbyt często wykonywać zabieg,
• mogą uszkodzić mieszki włosków lub całkowicie zahamować wzrost rzęs (w skrajnych przypadkach),
• mogą wywołać podrażnienie rogówek,
• mogą wywołać zapalenie spojówek lub inne infekcje oczu,
• mogą wywołać alergiczny obrzęk powiek,
• nie są przeznaczone dla każdego.


Jakie są przeciwwskazania do zagęszczenia i przedłużania rzęs?


Przedłużanie i zagęszczanie rzęs może spowodować pewne objawy uboczne. Najczęściej dochodzi do nich jednak w przypadku, gdy zabieg zostanie wykonany mimo wyraźnych przeciwwskazań. Są nimi:

• infekcje bakteryjne i wirusowe,
• osłabienie organizmu,
• zapalenie spojówek,
• całkowity brak rzęs (np. wskutek chemioterapii),
• alergia na składniki zawarte w kleju do rzęs,
• choroby oczu.


O czym pamiętać, aby zabieg był bezpieczny dla oczu?


Jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych przedłużania rzęs jest alergiczny obrzęk powiek. Jego symptomami są:

• zaczerwienienie i obrzęk oczu,
• pieczenie i swędzenie oczu,
• łzawienie,
• uczucie piasku pod powiekami,
• uczucie ciała obcego w oku.

Za obrzęk powiek najczęściej odpowiedzialny jest klej do rzęs. Osoba korzystająca z zabiegu może być uczulona na składniki, które są w nim zawarte. Po przyklejeniu rzęs, skóra powiek może puchnąć i swędzieć, ponieważ dochodzi wtedy do kontaktu uczulających składników ze skórą. Uczulić mogą również składniki lotne zawarte w kleju. Ciepło ciała powoduje ich parowanie i przedostawanie się do gałki ocznej. Tego typu objawy powinny dość szybko minąć.

U osób, które mają wrażliwe oczy i są skłonne do uczuleń, zaczerwienienie skóry i świąd mogą rosnąć. Zapalenie brzegów powiek może doprowadzić do zakażeń oczu. Wystarczy wtedy, że przetrzemy oczy palcem, aby do oka przedostały się drobnoustroje i doszło do zapalenia spojówek. W cięższym przypadku reakcja alergiczna może doprowadzić do uszkodzenia nabłonka rogówki.

Powikłaniom związanym ze sztucznymi rzęsami można jednak zaradzić. Osoby skłonne do alergii, zawsze powinny zrobić próbę alergiczną przed przyklejeniem rzęs. Kosmetyczka przed zabiegiem nakłada wtedy odrobinę kleju na powiekę i odczekuje 15-30 minut. Gdy po tym czasie, nie pojawi się zaczerwienienie, można rozpocząć przyklejanie rzęs, ponieważ nie jesteśmy uczuleni na składniki kleju. Gdy skóra źle zareaguje na próbę, należy sprawdzić skład kleju i poszukać innego preparatu (dla niego także konieczna będzie próba).

Po zabiegu warto:

• przepłukać oczy solą fizjologiczną – płyn pomoże wypłukać ewentualne pyłki, które mogły przedostać się do worka spojówkowego (powodują one uczucie „piasku pod powiekami”),
• zadbać o higienę oczu – codziennie oczyszczać powieki i rzęsy płynem micelarnym,
• raz na jakiś czas wkraplać do oczu krople nawilżające (sztuczne łzy).

Gdy po zabiegu przyklejenia sztucznych rzęs powieki będą zaczerwienione, pojawi się pieczenie, łzawienie lub ból oczu, a objawy te nie ustąpią po około 2-3 dniach, należy zdjąć rzęsy i udać się po pomoc do okulisty. 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą