INFOLINIA 71 734 53 32
-
SOCZEWKI KONTAKTOWE
- Soczewki na sztuki
-
Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Air Optix
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Biotrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Dailies
- Soczewki Proclear
- Soczewki Clariti
- Soczewki MyDay
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
- Producent
- Rodzaj
- Czas noszenia
- W zestawie taniej
-
PŁYNY DO SOCZEWEK
-
KROPLE I AKCESORIA
- PROMOCJE
- WYPRZEDAŻ
- POLECANE MARKI
Suchość oczu z powodu noszenia maseczki - jak sobie radzić?
Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych pomaga zahamować rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19. Noszenie maseczki może też jednak powodować problem suchych oczu. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić?
Noszenie maseczki a suchość oczu
Wprowadzony jakiś czas temu obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych jest bardzo istotny dla ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19. Niestety, jak donosi CORE (Centre for Ocular Research & Education), coraz więcej osób w związku z noszeniem na twarzy maseczki ochronnej odczuwa bardziej dokuczliwą niż zwykle suchość oczu. Dlaczego tak się dzieje? Wydychane przez nas powietrze w normalnej sytuacji rozprasza się w różnych kierunkach. Natomiast kiedy nosimy maseczkę, która nie przylega ściśle do twarzy, powietrze wydostaje się przez jej górną część, przepływając przez powierzchnię naszych oczu. To z kolei przyspiesza parowanie filmu łzowego, powodując uczucie suchości, pieczenie i dyskomfort.
Kto jest najbardziej narażony?
Które osoby są najbardziej podatne na suchość oczu wywołaną noszeniem maseczki? Nasilone objawy dotyczą najczęściej pacjentów, którzy już wcześniej mieli podobny problem z niedostatecznym nawilżeniem oczu np. stwierdzono u nich zespół suchego oka. Taka sytuacja może spotkać także inne grupy ludzi - wśród nich są m.in. osoby starsze (jakość filmu łzowego pogarsza się wraz z wiekiem), użytkownicy soczewek kontaktowych i osoby, które korzystają z maseczek podczas wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera lub przebywają w klimatyzowanych bądź ogrzewanych pomieszczeniach. Oprócz uczucia dyskomfortu, suchość oczu niesie też ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Zachęca bowiem do pocierania oczu, zwiększając tym samym możliwość przypadkowego przyłożenia niezdezynfekowanych dłoni do twarzy, co stanowi jedną z potencjalnych dróg zakażenia koronawirusem.
Jak zachować komfort widzenia?
Co zrobić, aby mimo konieczności zakrywania ust i nosa, uniknąć suchości oczu i zachować komfort widzenia? W przypadku wystąpienia dolegliwości, takich jak suchość i pieczenie oczu, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże zdiagnozować przyczynę i udzieli fachowej rady. Jeśli dyskomfort rzeczywiście jest związany z noszeniem maseczki, warto wcielić w życie kilka wskazówek, które pomogą wyeliminować lub chociaż zmniejszyć problem.
Przede wszystkim upewnij się, że maseczka jest dobrze dopasowana. Pomocne może być uszczelnienie jej górnej krawędzi, aby ograniczyć przepływ powietrza tą stroną i jego bezpośredni kontakt z oczami. Jest to również dobra rada dla osób noszących okulary, ponieważ pozwoli zmniejszyć parowanie szkieł. W przypadku uczucia suchości być może trzeba będzie zadbać o dodatkowe nawilżenie za pomocą kropli do oczu. Dostępne są krople o różnym stopniu nawilżania oraz o zróżnicowanym składzie i konsystencji - więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Jeśli to możliwe, postaraj się ograniczyć czas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach i rób regularne przerwy od urządzeń cyfrowych. Pamiętaj także o znaczeniu diety - spożywanie dużej ilości wody i produktów bogatych w kwasy omega-3 pomaga utrzymać odpowiednią jakość filmu łzowego.
Produkty powiązane
Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie