Soczewki kontaktowe – dlaczego je wybieramy

Kategoria: soczewki kontaktowe

Gdy zaczynamy borykać się z wadą wzroku, stajemy przed dylematem: okulary czy soczewki? A może jedno i drugie? Podpytujemy znajomych o ich doświadczenia, googlujemy, co jest tańsze, korzystniejsze i bezpieczniejsze, zastanawiamy się nad minusami okularów i soczewek. W ostatecznym rozrachunku i tak nie dostajemy jednoznacznej odpowiedzi – zarówno okulary, jak i soczewki, nie są pozbawione wad. Bardzo często decydujemy się na zakup jednego i drugiego, mimo że na co dzień postanowiliśmy nosić kontakty. Wobec tego, dlaczego w ogóle wybieramy soczewki kontaktowe?

na rozdrożu

Przede wszystkim okulary i soczewki kontaktowe uzupełniają się nawzajem. Wielu okulistów i optometrystów doradzi nam korzystanie z obu metod korekcji. Przykładowo: na co dzień będziemy używać soczewek, ale jeden dzień w miesiącu przeznaczymy na przerwę od szkieł i w tym dniu założymy okulary. Dzieje się tak dlatego, że soczewka kontaktowa jest ciałem obcym w oku. Może się zdarzyć, że podrażni nasze oczy, chociażby na wskutek długotrwałej pracy przed komputerem bądź w klimatyzowanym pomieszczeniu. Aby lepiej zrozumieć sfery, w jakich uzupełniają się okulary i soczewki, przyjrzyjmy się ich wadom i zaletom.  

Wady soczewek:

dla laików mogą być skomplikowane w użyciu – aby móc korzystać z soczewek, trzeba nauczyć się ich poprawnego zakładania, pielęgnowania, a także pamiętać o regularnej wymianie i podstawowych zasadach użytkowania

- są stosunkowo droższym rozwiązaniem niż okulary – często należy je zmieniać oraz pielęgnować specjalnymi płynami. Do tych kosztów bardzo często dochodzą również krople nawilżające.

- mogą przyczynić się do wysuszenia oczu – podczas pracy z komputerem, w pomieszczeniach ogrzewanych, klimatyzowanych. W takim wypadku trzeba używać specjalnych kropli.

nie nadają się dla wszystkich – istnieją pewne schorzenia, które wykluczają użytkowanie soczewek, tj. jaskra i cukrzyca, zespół suchego oka bądź niektóre postacie alergii.

częste wizyty u okulisty lub optometrysty – przy noszeniu soczewek najważniejsza jest współpraca pacjenta ze specjalistą. To on oceni stopień wysuszenia oka oraz stan naczyń krwionośnych.

Wady okularów:

ograniczone pole widzenia – okulary są oddalone od gałki ocznej, ponadto dobrze widzimy tylko przez centrum ich soczewek, obraz z brzegów okularów jest zniekształcony

są mniej estetyczne

- są często niepraktyczne – na przykład podczas uprawiania sportów, w czasie deszczu czy zmian temperatur, gdy okulary parują

są niewygodne

jest to wydatek na kilka lat, więc trzeba je chronić przed uszkodzeniem, o które nietrudno

snowboard

Zalety soczewek:

- są niewidoczne dla otoczenia

- zapewniają lepsze widzenie niż okulary – nie są ograniczone oprawą, przylegają do gałki ocznej, dają szersze pole widzenia, gdyż poruszają się wraz z ruchem oczu.

są coraz nowocześniejsze – dziś zapewniają dużo większą wygodę niż jeszcze dekadę temu. Należy się spodziewać, że soczewki będą nadal stopniowo modernizowane.

mają lecznicze właściwości – przy niektórych wadach wzroku, np. astygmatyzmie czy różnomiarowości, noszenie soczewek jest bardzo korzystne i daje dobre efekty – poprawia wzrok.

nadają się dla osób w każdym wieku

- nie przeszkadzają w uprawianiu sportu

- nie powiększają ani nie zmniejszają oczu

stylowe okulary

Zalety okularów:

łatwe w użyciu

- najtańsza metoda korekcji wzroku

- rodzaj biżuterii – możliwość wyboru oprawek najlepszych światowych marek; okulary co pewien czas wracają do łask i stają się modnym dodatkiem, sprawiając, że zakładają je osoby nawet bez wady wzroku. Za pomocą okularów można coś ukryć, wyrazić, a także upiększyć.

posiadają odpowiednie filtry do pracy przed komputerem

to klasyczna metoda korekcji wzroku – nawet osoby noszące soczewki zazwyczaj posiadają okulary, których używają w przypadku nadmiernego zmęczenia oczu lub zakładają do pracy.

Dlaczego soczewki kontaktowe?

To, czy możemy zdecydować się na soczewki kontaktowe, osądzi wyłącznie okulista bądź optometrysta po badaniu. Jeśli jednak jest taka możliwość, wybierzmy soczewki, gdyż dziś można już śmiało powiedzieć o ich wyższości nad okularami. Co prawda, nigdy całkowicie ich nie zastąpią, ale nie oznacza to, że powinniśmy się ograniczać jedynie do okularów. Każda metoda korekcji wzroku jest dobra pod innym kątem, warto więc sugerować się naszymi potrzebami. Możemy np. do pracy zakładać okulary, jeśli obawiamy się przesuszenia naszych oczu, a na siłownię czy kort soczewki. Dbajmy o wzrok, uwzględniając przy tym potrzeby naszych oczu, a przede wszystkim zaś współpracujmy z okulistą lub optometrystą. Nie wybierajmy metody korekcji wzroku według własnego widzi mi się, lecz po konsultacji ze specjalistą.  

button

Powiązane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą