Soczewki kontaktowe a szkła kontaktowe - czy to jest to samo?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe i szkła kontaktowe to pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie. Czy na pewno oznaczają to samo? Które z nich jest prawidłowe? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.


Soczewki kontaktowe i szkła kontaktowe - jaka jest różnica?

Na pytanie, jaka jest różnica między soczewkami kontaktowymi a szkłami kontaktowymi, można odpowiedzieć jednym słowem: żadna. Oba te określenia dotyczą cienkich soczewek korekcyjnych, które umieszcza się bezpośrednio na oku w celu skorygowania wady wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu czy prezbiopii). Współczesne soczewki kontaktowe są coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla okularów, ponieważ dzięki stale ulepszanym przez producentów właściwościom są praktycznie niewyczuwalne i zapewniają swobodę podczas codziennych aktywności. Szkła kontaktowe są przedmiotem, bez którego mnóstwo osób nie wyobraża sobie życia. Według szacunków liczba ich użytkowników na całym świecie wynosi już ponad 150 milionów.


Soczewki czy szkła kontaktowe - która nazwa jest prawidłowa?

Przy okazji warto wyjaśnić, czy soczewki kontaktowe i szkła kontaktowe to nazwy, które mogą być stosowane równorzędnie, czy może któraś z nich jest bardziej właściwa. Pierwsza z nich (soczewki) używana jest zdecydowanie częściej, również przez specjalistów. Znajdziemy ją też w różnego rodzaju słownikach i encyklopediach, dlatego możemy ją uznać za obowiązującą. Natomiast druga (szkła) to bardziej potoczne określenie, związane z historią wynalazku. Jednak z powodzeniem może być też używana jako synonim soczewek kontaktowych.


Szkła kontaktowe - skąd wzięła się nazwa?

Skąd zatem wzięła się nazwa “szkła kontaktowe”? Współczesne miękkie soczewki nie mają nic wspólnego ze szkłem, jednak w przeszłości było inaczej. Prototypy soczewek kontaktowych tworzyli już dawno temu Leonardo da Vinci i Kartezjusz. Natomiast pierwszą soczewkę korekcyjną ze szkła stworzył w XIX wieku w Niemczech Friedrich Anton Muller. Szklane soczewki ulepszano jeszcze w XX wieku (np. w 1929 roku Josef Dallos opracował sposób pobierania formy z oka chorego, dzięki czemu szklane soczewki były lepiej dopasowane do kształtu rogówki). Soczewki ze szkła był jednak ciężkie i mało komfortowe, dlatego w późniejszych latach wykonywano je z m.in. plastiku, żelu HEMA, a następnie z hydrożelu. Dziś soczewki kontaktowe produkuje się właśnie z hydrożelu, a także z nowocześniejszego materiału silikonowo-hydrożelowego.

Chociaż szklane soczewki wyszły z użycia wiele lat temu, to nazwa szkła kontaktowe funkcjonuje do dziś. Podobna sytuacja z nazewnictwem dotyczy okularów - soczewki okularowe coraz częściej produkowane są z tworzywa sztucznego, ale nadal określa się je jako szkła. 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą