Soczewki hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Na rynku dostępny jest szeroki wybór soczewek kontaktowych. Mogą one różnić się np. częstotliwością wymiany czy rodzajem wady wzroku, do której są przeznaczone. Nie są to jednak wszystkie kryteria doboru szkieł – bardzo ważne jest również to, z czego zostały wykonane. Obecnie miękkie soczewki produkuje się z 2 rodzajów materiału: hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Które lepiej wybrać?


O soczewkach hydrożelowych

Soczewki hydrożelowe były pierwszymi miękkimi soczewkami kontaktowymi, jakie pojawiły się na rynku. Początkowo wykonywane były z polimeru HEMA, później także z innych związków chemicznych. Charakteryzują się wysokim uwodnieniem, które odpowiada za transport tlenu do oka, a także utrzymywanie optymalnego nawilżenia. Zawartość wody w szkłach hydrożelowych zazwyczaj przekracza 50%. Jednak czasami jest to dużo więcej np. w soczewkach jednodniowych Biotrue ONEday wynosi aż 78%. Wysokie uwodnienie sprawia także, że soczewki hydrożelowe są wyjątkowo miękkie i delikatne, prawie niewyczuwalne. Ich zaletą jest też duża biokompatybilność z tkankami oka, dzięki czemu mogą je nosić nawet alergicy. Soczewki z tego materiału dostępne w naszym sklepie to np. miesięczne Soflens 59evO2fit czy jednodniowe 1-Day ACUVUE Moist.


O soczewkach silikonowo-hydrożelowych

Wraz z rozwojem technologii pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania. Jednym z nich było stworzenie soczewek z materiału silikonowo-hydrożelowego, które uważa się za rewolucję w świecie kontaktologii. Taka soczewka ma zdolność przepuszczania do rogówki zdecydowanie większej ilości tlenu, niż w przypadku szkieł z hydrożelu – np. w soczewkach evO2lution monthly lenses parametr ten wynosi aż 161 Dk/t. Dzięki temu zwiększa się komfort noszenia soczewek kontaktowych, a oko wygląda zdrowo, bez oznak zmęczenia i przekrwienia. Oprócz tego, wysoka tlenoprzepuszczalność daje użytkownikom “kontaktów” zupełnie nowe możliwości, takie jak bezpieczne chodzenie spać w soczewkach. Przykładowo, szkła dwutygodniowe ACUVUE Oasys można nosić również w trybie przedłużonym do 7 dni i nocy bez zdejmowania. Istnieją też soczewki do użytku w trybie ciągłym, które nie wymagają zdejmowania nawet przez miesiąc – takie właściwości mają chociażby szkła Biofinity.


Które wybrać?

Jak można zauważyć, soczewki silikonowo-hydrożelowe i hydrożelowe różnią się od siebie w kilku aspektach. Jednak nie da się jednoznacznie określić, które z nich są lepsze. Wszystko zależy od użytkownika, jego wymagań oraz kondycji narządu wzroku. Soczewki silikonowo-hydrożelowe często uważane są za zdrowsze ze względu na to, że do oka dociera większa ilość tlenu. Jednak są one nieco sztywniejsze, a więc osoby o bardzo wrażliwych oczach, a także alergicy powinni sięgać raczej po miękkie i delikatne szkła hydrożelowe. Mimo, że są to soczewki starszej generacji, wciąż cieszą się sporą popularnością. W przypadku wątpliwości, który rodzaj soczewek sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, warto zapytać o poradę specjalistę.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą