INFOLINIA 71 734 53 32
-
SOCZEWKI KONTAKTOWE
- Soczewki na sztuki
-
Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Air Optix
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Biotrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Dailies
- Soczewki Proclear
- Soczewki Clariti
- Soczewki MyDay
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
- Producent
- Rodzaj
- Czas noszenia
- W zestawie taniej
-
PŁYNY DO SOCZEWEK
-
KROPLE I AKCESORIA
- PROMOCJE
- WYPRZEDAŻ
- POLECANE MARKI
Soczewki hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe?
Na rynku dostępny jest szeroki wybór soczewek kontaktowych. Mogą one różnić się np. częstotliwością wymiany czy rodzajem wady wzroku, do której są przeznaczone. Nie są to jednak wszystkie kryteria doboru szkieł – bardzo ważne jest również to, z czego zostały wykonane. Obecnie miękkie soczewki produkuje się z 2 rodzajów materiału: hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Które lepiej wybrać?
O soczewkach hydrożelowych
Soczewki hydrożelowe były pierwszymi miękkimi soczewkami kontaktowymi, jakie pojawiły się na rynku. Początkowo wykonywane były z polimeru HEMA, później także z innych związków chemicznych. Charakteryzują się wysokim uwodnieniem, które odpowiada za transport tlenu do oka, a także utrzymywanie optymalnego nawilżenia. Zawartość wody w szkłach hydrożelowych zazwyczaj przekracza 50%. Jednak czasami jest to dużo więcej np. w soczewkach jednodniowych Biotrue ONEday wynosi aż 78%. Wysokie uwodnienie sprawia także, że soczewki hydrożelowe są wyjątkowo miękkie i delikatne, prawie niewyczuwalne. Ich zaletą jest też duża biokompatybilność z tkankami oka, dzięki czemu mogą je nosić nawet alergicy. Soczewki z tego materiału dostępne w naszym sklepie to np. miesięczne Soflens 59 i evO2fit czy jednodniowe 1-Day ACUVUE Moist.
O soczewkach silikonowo-hydrożelowych
Wraz z rozwojem technologii pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania. Jednym z nich było stworzenie soczewek z materiału silikonowo-hydrożelowego, które uważa się za rewolucję w świecie kontaktologii. Taka soczewka ma zdolność przepuszczania do rogówki zdecydowanie większej ilości tlenu, niż w przypadku szkieł z hydrożelu – np. w soczewkach evO2lution monthly lenses parametr ten wynosi aż 161 Dk/t. Dzięki temu zwiększa się komfort noszenia soczewek kontaktowych, a oko wygląda zdrowo, bez oznak zmęczenia i przekrwienia. Oprócz tego, wysoka tlenoprzepuszczalność daje użytkownikom “kontaktów” zupełnie nowe możliwości, takie jak bezpieczne chodzenie spać w soczewkach. Przykładowo, szkła dwutygodniowe ACUVUE Oasys można nosić również w trybie przedłużonym do 7 dni i nocy bez zdejmowania. Istnieją też soczewki do użytku w trybie ciągłym, które nie wymagają zdejmowania nawet przez miesiąc – takie właściwości mają chociażby szkła Biofinity.
Które wybrać?
Jak można zauważyć, soczewki silikonowo-hydrożelowe i hydrożelowe różnią się od siebie w kilku aspektach. Jednak nie da się jednoznacznie określić, które z nich są lepsze. Wszystko zależy od użytkownika, jego wymagań oraz kondycji narządu wzroku. Soczewki silikonowo-hydrożelowe często uważane są za zdrowsze ze względu na to, że do oka dociera większa ilość tlenu. Jednak są one nieco sztywniejsze, a więc osoby o bardzo wrażliwych oczach, a także alergicy powinni sięgać raczej po miękkie i delikatne szkła hydrożelowe. Mimo, że są to soczewki starszej generacji, wciąż cieszą się sporą popularnością. W przypadku wątpliwości, który rodzaj soczewek sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, warto zapytać o poradę specjalistę.
Produkty powiązane
Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie