Przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych - co oznacza?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Jedną z cech soczewek kontaktowych jest zdolność przepuszczania tlenu do oka, która w zależności od produktu może mieć różny poziom. Od czego to zależy i jakie to ma znaczenie dla komfortu i zdrowia narządu wzroku?


Co to jest przepuszczalność tlenu?

Zapoznając się z opisem danych soczewek kontaktowych, możemy zauważyć różne parametry i właściwości, którymi chwalą się producenci. Najczęściej podkreślają oni dobre uwodnienie lub wysoką tlenoprzepuszczalność. Uwodnienie to nic innego jak procentowa zawartość wody z soczewkach, natomiast drugi z tych parametrów określa ilość tlenu, jaką przepuszcza do oka materiał danej soczewki. Jednostką przepuszczalności tlenu jest Dk. Istnieje jeszcze pojęcie tlenotransmisyjność, które często stosuje się zamiennie, ale jest bardziej precyzyjne, ponieważ dodatkowo bierze pod uwagę grubość soczewki (oczywiście im cieńsza, tym lepiej przepuszcza tlen). W tym przypadku jednostką jest Dk/t. To właśnie tlenotransmisyjność podawana jest przez producentów częściej niż tlenoprzepuszczalność. W soczewkach tego samego rodzaju parametr ten może jednak nieco się różnić w zależności od miejsca na soczewce lub jej mocy (najczęściej podawana jest wartość dla soczewek o mocy -3,00 D).


Od czego zależy przepuszczalność tlenu?

Poziom przepuszczalności tlenu zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego wyprodukowana jest soczewka. Jeszcze do niedawna wszystkie dostępne na rynku miękkie soczewki kontaktowe były wykonane z materiału hydrożelowego. Tlenotransmisyjność była uzależniona wtedy od zawartości wody - im większa, tym więcej tlenu przedostawało się do oka (cząsteczka wody zawiera bowiem tlen). Jednak z czasem wynaleziono soczewki kontaktowe z nowego materiału z dodatkiem silikonu (silikonowo-hydrożelowe). Umożliwiło to uzyskanie nawet kilkukrotnie wyższych wartości tlenotransmisyjności, i to niezależnie od poziomu uwodnienia soczewek.


Jakie znaczenie ma tlenoprzepuszczalność soczewek?

Przepuszczalność tlenu ma bardzo duże znaczenie w kontekście komfortu noszenia soczewek kontaktowych oraz zdrowia naszych oczu. Dzieje się tak dlatego, że rogówka nie posiada swoich naczyń krwionośnych transportujących tlen, a więc musi czerpać ten pierwiastek z otoczenia. Natomiast podczas snu, kiedy mamy zamknięte oczy, tlen przekazywany jest przez górną powiekę. Soczewka nie może blokować transportu tlenu, dlatego na noc trzeba je zdejmować, a w dzień najlepiej nosić te o dobrej tlenotransmisyjności. Istnieją jednak soczewki, które mają ten parametr na tyle wysoki, że  można je również nosić w trybie całodobowym czyli bez konieczności zdejmowania na noc. Odpowiedni przepływ tlenu w znacznym stopniu przekłada się też na wygodę użytkowania soczewek, w szczególności, gdy przez długi czas pracujemy przy komputerze lub przebywamy w pomieszczeniach ogrzewanych bądź klimatyzowanych. Pozwala również na zachowanie zdrowego wyglądu oczu, bez przekrwienia i oznak zmęczenia.


Soczewki o wysokiej przepuszczalności tlenu

Przedstawiamy soczewki kontaktowe o najwyższej tlenotransmisyjności, które dostępne są w naszym sklepie internetowym:

  1. Air Optix Aqua Night&Day (Alcon) - 175 Dk/t
  2. Ultra (Bausch+Lomb) - 163 Dk/t
  3. evO2lution monthly lenses - 161 Dk/t
    Miru 1month (Menicon) - 161 Dkt/t
  4. Biofinity (CooperVision) - 160 Dk/t
  5. ACUVUE OASYS (Johnson & Johnson) - 147 Dk/t


Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą