INFOLINIA 71 734 53 32
-
SOCZEWKI KONTAKTOWE
- Soczewki na sztuki
-
Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Air Optix
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Biotrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Dailies
- Soczewki Proclear
- Soczewki Clariti
- Soczewki MyDay
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
- Producent
- Rodzaj
- Czas noszenia
- W zestawie taniej
-
PŁYNY DO SOCZEWEK
-
KROPLE I AKCESORIA
- PROMOCJE
- WYPRZEDAŻ
- POLECANE MARKI
Kto może nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe to bezpieczna i wygodna alternatywa dla okularów. W pewnych aspektach przewyższa je nawet zaletami – daje większe pole widzenia, umożliwia skuteczną korekcję w obszarach peryferyjnych. Ponadto stanowi niezauważalną dla otoczenia metodę korekcji wzroku oraz oferuje możliwość aktywnego trybu życia i uprawiania sportów. Jest także doskonałym zamiennikiem okularów jedynie w pewnych okolicznościach – podczas uroczystości, ślubu, sesji zdjęciowej. Szkła kontaktowe pozwalają na pewną elastyczność, jednak wymogiem w ich noszeniu jest przestrzeganie zaleceń specjalisty. To od wizyty u okulisty lub optometrysty powinno się rozpocząć swoją przygodę z kontaktami. Przeprowadzi on badanie wzroku, m.in. badanie w lampie szczelinowej, które powie pacjentowi, czy jest on uprawniony do noszenia soczewek.
Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?
-
alergicy – niestety w zależności od rodzaju alergii mogą mieć spory problem z dopasowaniem właściwych szkieł kontaktowych. Gromadzące się na powierzchni soczewek osady przyciągają różnego rodzaju alergeny środowiskowe, które nie zawsze są usuwane w procesie czyszczenia i dezynfekcji. To powoduje, że specjaliści zwykle przepisują alergikom soczewki jednodniowe (o ile w ogóle przepisują). Dodatkowo jednorazowe szkła nie wymagają użycia płynów pielęgnacyjnych, które również mogą okazać się czynnikiem uczulającym.
-
pacjenci z cukrzycą – cukrzycy towarzyszą pewne zmiany w przednim odcinku oka – np. zmniejszenie wydzielania filmu łzowego, podatność na uszkodzenia rogówki. Specjaliści raczej unikają ryzyka przepisania pacjentowi z cukrzycą soczewek kontaktowych.
-
kobiety w ciąży – w czasie ciąży (zwłaszcza w trzecim trymestrze) można zaobserwować spadek produkcji łez. Zmiany w filmie łzowym mogą być jedną z przyczyn powstawania na powierzchni soczewek osadów, a te z kolei powodują dyskomfort. Dochodzi także do innych zmian w obrębie narządu wzroku, które całkowicie uniemożliwiają lub ograniczają korzystanie ze szkieł kontaktowych. Jeśli specjalista wyrazi zgodę, możliwe jest stosowanie soczewek według ściśle opracowanego harmonogramu.
-
pacjenci z zespołem suchego oka – choroba autoimmunologiczna objawiająca się niedostatecznym wydzielaniem łez lub zaburzeniami w składzie warstw filmu łzowego. Zdiagnozowany zespół suchego oka uniemożliwia noszenie soczewek kontaktowych.
-
pacjent z infekcją oczu – dopiero po wyleczeniu zakażenia (grzybicznego, wirusowego lub bakteryjnego) pacjent może nosić soczewki kontaktowe.
-
pacjent z zaburzeniami hormonalnymi – niektóre choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi, jak np. nadczynność tarczycy, powodują znaczne przesuszanie się oczu. Jeśli pacjent zdecyduje się na noszenie soczewek, najprawdopodobniej będzie odczuwał dyskomfort.
-
dzieci – stosowanie soczewek kontaktowych wśród dzieci od dawna jest tematem kontrowersyjnym. Zostały wykonane liczne badania potwierdzające korzystny wpływ kontaktów na wzrok, a nawet zatrzymanie postępującej wady wzroku dziecka. Jednak stosowanie soczewek kontaktowych przez dzieci wymaga ścisłej współpracy rodziców z dziećmi oraz rodziców z okulistami i optometrystami. Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z codziennymi obowiązkami i ma nawyki pielęgnacyjne, prawdopodobnie jest dobrym kandydatem do noszenia soczewek.
Dlaczego soczewki kontaktowe?
Osoby, które zdecydowały się na tę metodę korekcji wzroku, zrobiły to z jakiegoś powodu.
Głównymi przyczynami stosowania soczewek kontaktowych są:
-
wygląd w soczewkach,
-
poczucie wolności,
-
wygoda,
-
dyskretna korekcja.
Jednak najczęstszymi czynnikami wpływającymi na porzucenia tej metody korekcji wzroku są:
-
dyskomfort podczas noszenia,
-
podrażnienia oczu,
-
dyskomfort odczuwany pod koniec dnia,
-
czasochłonna pielęgnacja szkieł,
-
czasochłonna aplikacja soczewek,
-
wysuszanie oczu,
-
wysoka cena,
-
niekomfortowa aplikacja,
-
nieostre widzenie,
-
wybór okularów.
Kto nosi soczewki kontaktowe?
Analizując przyczyny wyboru oraz porzuceń soczewek, dochodzimy do wniosku, iż osobą, która nosi soczewki kontaktowe, jest pacjent, który:
-
ceni sobie swój wygląd w soczewkach,
-
ma dobrze dopasowane szkła kontaktowe,
-
czuje się komfortowo w soczewkach,
-
wyraźnie widzi w soczewkach kontaktowych,
-
dobrze radzi sobie z aplikacją oraz pielęgnacją szkieł,
-
nie oszczędza na korekcji wzroku.
Ponadto nie należy zapominać, że szkła kontaktowe mogą służyć także okazjonalnej korekcji wzroku, jako alternatywa dla okularów. Sprawdzą się zatem na urlopach, imprezach okolicznościowych, ślubach lub na treningach sportowych. Mnogość rodzajów soczewek umożliwia elastyczne korzystanie z ich dobrodziejstw. Dla pacjentów stosujących soczewki okazjonalnie idealne będą szkła jednodniowe, zaś dla stałych użytkowników – miesięczne i dwutygodniowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż gwarantem prawidłowej i komfortowej korekcji wzroku soczewkami jest wizyta u okulisty lub optometrysty. To on na podstawie wnikliwego badania wzroku dopasuje pacjentowi idealne dla niego szkła.
Produkty powiązane
Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie