Jak dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

Rodzaj posiadanej wady wzroku jest podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze soczewek kontaktowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ np. soczewki dla astygmatyków będą miały zupełnie inne właściwości niż te dla krótkowidzów. Z naszego bloga dowiesz się, jakie soczewki przystosowane są do danej wady wzroku.


Jakie wady wzroku wyróżniamy?

O wadzie wzroku mówimy, kiedy oko nie potrafi prawidłowo zogniskować obrazu, na skutek czego widzimy niewyraźnie. Zjawisko to występuje w społeczeństwie coraz powszechniej - według badań przeprowadzonych przez BCMM wadę wzroku posiada już co druga dorosła osoba. Wyróżniamy 4 najczęściej spotykane wady wzroku:

  • krótkowzroczność (myopia) - przy tej wadzie promienie świetlne ogniskują się przed siatkówką. Objawia się nieprawidłowym widzeniem z dalekich odległości, ale wyraźnym z bliskich
  • nadwzroczność (hyperopia) - obraz powstaje za siatkówką, powodując nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko (z czasem u dalekowidzów pojawiają się problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka).
  • astygmatyzm (niezborność) - objawia się zamglonym widzeniem z różnych odległości, najczęściej na skutek niesymetrycznej budowy rogówki oka (rzadziej soczewki).
  • prezbiopia (starczowzroczność) - wada, która pojawia się przeważnie po 40-45. roku życia, kiedy oko zaczyna tracić swoją zdolność do akomodacji (przystosowywania się do widzenia z różnych odległości).

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Poszczególne soczewki kontaktowe są specjalnie przystosowane do danej wady wzroku. Osoby zmagające się z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością powinny sięgnąć po soczewki sferyczne. Są to szkła jednoogniskowe, które mają najczęściej szeroki zakres mocy. Dla krótkowidzów przeznaczone są moce ujemne, a dla dalekowidzów dodatnie. Soczewki sferyczne to najpopularniejszy rodzaj soczewek kontaktowych - z tego względu ich użytkownicy mają najszerszy wybór produktów, dostępnych często “od ręki”.

Osoby cierpiące na astygmatyzm powinny nosić zupełnie inny rodzaj soczewek, zwanych soczewkami torycznymi. Mają one specjalną konstrukcję - w przekroju pionowym i poziomym mają różne moce, dzięki czemu astygmatycy mogą widzieć wyraźnie. Są dostępne w mocach dodatnich i ujemnych, a więc oprócz astygmatyzmu jednocześnie korygują krótko- bądź nadwzroczność. Opakowania soczewek torycznych można najczęściej rozróżnić po dopiskach “toric” lub “for astigmatism”.

Odrębny rodzaj soczewek kontaktowych przeznaczony jest także dla osób z prezbiopią (tzw. starczowzrocznością). Powinny to być soczewki multifokalne, będące odpowiednikiem okularów progresywnych. Są to szkła wieloogniskowe o mocach rozłożonych koncentrycznie (centrum służy do widzenia bliskiego, a brzegi do dalekiego). Umożliwia to osobom po 40. roku wyraźne widzenie w różnych odległościach. Takie soczewki są odpowiednio oznaczone na opakowaniu (“multifocal” lub “for presbyopia”).

Zapytaj specjalistę!

Wiedza na temat posiadanej wady wzroku i jej głębokości nie wystarczy jednak do samodzielnego dobrania szkieł kontaktowych (np. na podstawie recepty okularowej). Należy udać się do okulisty lub optometrysty na badanie wzroku pod kątem soczewek. Sprawdzi on przede wszystkim, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do ich noszenia. Jeśli nie, to określi bardziej szczegółowe parametry szkieł, takie jak promień i średnica (w przypadku soczewek torycznych i multifokalnych dochodzą do tego dodatkowe parametry). Pozwoli to na dobranie produktu, który będzie najlepiej przystosowany do oka pacjenta i umożliwi mu bezpieczne i komfortowe użytkowanie soczewek.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą