INFOLINIA 71 734 53 32
-
SOCZEWKI KONTAKTOWE
- Soczewki na sztuki
-
Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Air Optix
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Biotrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Dailies
- Soczewki Proclear
- Soczewki Clariti
- Soczewki MyDay
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
- Producent
- Rodzaj
- Czas noszenia
- W zestawie taniej
-
PŁYNY DO SOCZEWEK
-
KROPLE I AKCESORIA
- PROMOCJE
- WYPRZEDAŻ
- POLECANE MARKI
Ile maksymalnie godzin dziennie można nosić soczewki kontaktowe bez zdejmowania?
Jednorazowe soczewki kontaktowe zaprojektowano w taki sposób, by spełniały swoją funkcję przez ściśle określony czas, który w tym przypadku oscyluje wokół jednego dnia. Ze względu na rodzaj materiału i konstrukcję, po upływie terminu przydatności soczewki zaczynają tracić swoje właściwości. To z kolei prowadzi do odczuwania większego zmęczenia oczu, pojawienia się bólów głowy i pogorszenia widzenia.
Pojawia się jednak pytanie, ile czasu tak naprawdę soczewki mogą pozostawać na oku bez szkody dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Czy jest to kilka, a może kilkanaście godzin? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na ten temat.
Od czego zależy to, jak długo soczewki mogą pozostawać na oku?
Ilość godzin, przez którą dana soczewka może być użytkowana, zależy od wielu istotnych czynników. Należą do nich:
- Zalecenia producenta – producenci podają informację dotyczącą średniego czasu użytkowania soczewki w trybie dziennym. Może to być np. przedział od 6 do 14 godzin.
- Rodzaj soczewek kontaktowych – rodzaj soczewek odgrywa tu zasadniczą rolę. Są bowiem dostępne soczewki jednodniowe (jednorazowe), dwutygodniowe, miesięczne itp. Rodzaj określa jednocześnie materiał, z którego soczewki są wykonane.
- Zalecenia specjalisty – dysponując odpowiednią wiedzą, może on na podstawie oceny stanu filmu łzowego i kondycji oczu oraz reakcji oczu na soczewki, określić maksymalny czas, umożliwiający komfortowe noszenie bez zdejmowania.
- Środowisko, w którym przebywa użytkownik – warunki, takie jak zakurzone, zadymione lub klimatyzowane pomieszczenia o niskiej wilgotności, drastycznie wpływają na pogorszenie komfortu użytkowania soczewek kontaktowych. W takim środowisku doskwiera przede wszystkim suchość oczu.
- Styl życia i charakter pracy – znakiem naszych czasów jest popularność zawodów, w których pracę wykonuje się przy komputerze. To jednak wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości mrugania, a w efekcie wysychania powierzchni soczewek kontaktowych. Taki stan może wywołać uczucie pieczenia oczu oraz zaburzenie widzenia. U osób wpatrujących się w ekran komputera, maksymalny okres noszenia soczewki zauważalnie się skraca.
- Indywidualne predyspozycje – chodzi tu o wrażliwość gałek ocznych. U poszczególnych osób mają one zróżnicowaną odporność na niekorzystne czynniki.
- Subiektywna ocena komfortu – każdy człowiek w inny sposób odczuwa dyskomfort i ból, dlatego trudno jednoznacznie wskazać przedział godzinowy, który będzie odpowiadał ogółowi populacji.
Soczewki kontaktowe – ile godzin w ciągu dnia?
W teorii soczewki kontaktowe jednodniowe powinny być noszone bez zdejmowania przez około 12 godzin. Praktyka pokazuje, że jest inaczej.
Jak sprawdzić, że coś jest nie tak? To proste, pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że soczewka pozostaje na oku zbyt długo, jest uczucie dyskomfortu. W tym momencie należy soczewkę zdjąć.
Nigdy nie powinno się dopuszczać do przenoszenia soczewek kontaktowych. Jeśli to nastąpi, mogą pojawić się poważne dolegliwości zdrowotne (drobne podrażnienia oraz niebezpieczne infekcje narządu wzroku).
Producent nie bez powodu umieszcza na opakowaniu zalecany przedział czasowy. Przy jego określaniu brana jest pod uwagę opinia specjalistów, którzy w swojej ocenie uwzględnili m.in.:
- szybkość degeneracji powierzchni soczewki;
- wytrzymałość mechaniczną użytego materiału;
- jakość oraz ilość łez;
- reakcję oka na soczewkę;
- zwyczaje pacjentów.
Co się stanie, gdy soczewki kontaktowe będą noszone dłużej, niż powinny?
Nawet znając maksymalny okres użytkowania soczewki bez zdejmowania, który w przypadku produktów jednorazowych wynosi kilkanaście godzin, wielu pacjentów nie stosuje się do tych zaleceń. Lekceważenie podstawowego czynnika decydującego o bezpieczeństwie narządu wzroku może jednak przynieść zgubne konsekwencje.
Doskonałym przykładem jest choćby gronkowiec – popularna i groźna bakteria, która pojawia się w 45% przenoszonych soczewek jednodniowych.
Prócz tego, użytkownik lekceważący zalecenia dotyczące czasu noszenia, naraża się na:
- Pogorszenie stanu rogówki – przeterminowane soczewki są zagrożeniem dla całego oka, w przypadku rogówki mogą doprowadzić do jej zakaźnego zapalenia oraz pojawienia się owrzodzenia (inaczej nazywanego stanem zapalnym przedniej błony oka).
- Zapalenie spojówek – tzw. przekrwione oko jest wynikiem infekcji błony śluzowej oka.
- Niedotlenienie oka – może wystąpić, gdy użytkownikowi zdarzy się np. zasnąć w soczewkach. Wówczas przed pewien okres do oka dociera niewystarczająca ilość tlenu, co wywołuje zaczerwienienie i przesuszenie.
- Częste stany zapalne – jeśli regularnie się powtarzają, mogą przejść w chroniczny stan, który prawdopodobnie utrudni lub uniemożliwi noszenie szkieł kontaktowych.
- Podrażnienie oczu – w tym stanie osoba użytkująca przenoszone soczewki, odczuwa pogorszenie komfortu oraz boryka się ze zniekształconym widzeniem.
- Inne, poważne infekcje – w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.
Aby tego uniknąć, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, a w razie wątpliwości, wymieniać zużyte soczewki na świeże.
Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie
