INFOLINIA 71 734 53 32
-
SOCZEWKI KONTAKTOWE
- Soczewki na sztuki
-
Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Air Optix
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Biotrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Dailies
- Soczewki Proclear
- Soczewki Clariti
- Soczewki MyDay
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
- Producent
- Rodzaj
- Czas noszenia
- W zestawie taniej
-
PŁYNY DO SOCZEWEK
-
KROPLE I AKCESORIA
- PROMOCJE
- WYPRZEDAŻ
- POLECANE MARKI
Czy źle dobrane soczewki psują wzrok?
W sieci można znaleźć mnóstwo mitów na temat soczewek kontaktowych. Wiele osób uważa, że noszenie soczewek kontaktowych może pogorszyć wzrok, ale w rzeczywistości jest to prawda tylko w przypadku osób z poważnymi schorzeniami, takimi jak keratokonus czy dystrofia rogówki. Poznaj powszechne mity na temat soczewek kontaktowych, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych obaw i podejmiesz świadomą decyzję dotyczącą użytkowania soczewek kontaktowych.
Mit, że soczewki kontaktowe uszkadzają wzrok, stał się ulubionym tematem dyskusji na forach internetowych, blogach i innych stronach, które rzekomo są prowadzone przez ekspertów. Jest to jednak teza nieprawdziwa, ponieważ soczewki kontaktowe odpowiednio dobrane do Twojej wady wzroku będą miały pozytywny wpływ na jakość Twojego widzenia. Ważne jest jedynie, abyś regularnie odwiedzał swojego okulistę, który będzie sprawdzał, czy Twoje widzenie nie uległo pogorszeniu lub poprawie.
Pamiętaj, że soczewki kontaktowe nie zaszkodzą Twojemu wzrokowi, jeśli będziesz przestrzegać odpowiedniej higieny. Na ich powierzchnię przenoszą się bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia, których musisz się pozbyć - najlepiej za pomocą specjalnego płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych, np. evO2lution soft. Zwróć też uwagę na regularną wymianę soczewek. Jeśli tylko będziesz przestrzegać zaleceń lekarzy i optyków, a także wskazówek producentów, możesz być pewien, że soczewki kontaktowe nie wpłyną negatywnie na Twój wzrok.
Nierozsądne jest dobieranie soczewek bez konsultacji z okulista/optometrystą i kupowanie ich np. w nierenomowanym sklepie internetowym tylko dlatego, że są niedrogie. Źle dopasowane soczewki mogą spowodować uszkodzenie rogówki. - Rogówka każdego oka ma odpowiednią krzywiznę. Soczewka musi być dopasowana do naszej rogówki, aby nie ocierała się o nią, nie powstawały mikroerozje, a tym samym zmniejszało się ryzyko zapalenia rogówki.
Zapalenie rogówki może być spowodowane nieodpowiednią higieną soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku. Płyn do pil, w którym są przechowywane powinien być codziennie zmieniany, a warunki przechowywania powinny być odpowiednie, aby w płynie nie rozwijały się mikroorganizmy, które po dostaniu się do oka mogą wywołać infekcje.
Osoby noszące soczewki kontaktowe są również narażone na ryzyko zakażenia rogówki podczas korzystania z basenów lub spa, ponieważ oko z soczewką kontaktową jest bardziej narażone na wchłanianie bakterii powodujących stan zapalny.
Rogówka to przezroczysta, zewnętrzna warstwa oka, pokryta nabłonkiem. Nabłonek może się regenerować, ale zadrapanie go nie powoduje trwałych uszkodzeń. Jeśli jednak dojdzie do urazu lub zapalenia rogówki, zmienia się jej wewnętrzna struktura i rogówka staje się matowa; pogarsza się wtedy widzenie.
Podczas noszenia przez dłuższy czas, soczewki kontaktowe powinny być dopasowane tak, aby zapobiegać ich przemieszczaniu się podczas normalnych ruchów gałek ocznych. Jeśli zauważysz, że Twoje widzenie jest zamazane lub odczuwasz ból podczas noszenia soczewek kontaktowych, mogą one być zbyt ciasne. Może to prowadzić do niedotlenienia (braku tlenu) w oku i obrzęku rogówki. Długotrwałe używanie ciasnych soczewek może prowadzić do neowaskularyzacji (tworzenia się naczyń krwionośnych) i ostatecznie do ślepoty.
Gdy soczewka kontaktowa jest zbyt luźna, może się nadmiernie poruszać, gdy użytkownik patrzy z góry na dół lub z lewej na prawą stronę. Powoduje to dyskomfort i podrażnienie. Krawędzie soczewki mogą się deformować, dając oczywiste uczucie niedopasowania i ból. Zbyt luźne soczewki korekcyjne nie poprawiają widzenia zgodnie z oczekiwaniami; w rzeczywistości obniżają jakość widzenia i zmieniają jego charakterystykę w zależności od tego, jak soczewka jest aktualnie ustawiona i gdzie się znajduje.
Zdolność soczewki do dostosowania swojego kształtu do krzywizny rogówki nazywana jest sztywnością soczewki. Wysoki moduł sztywności oznacza soczewkę mało elastyczną, co oznacza, że prawdopodobnie komfort jej noszenia będzie niższy, ponieważ może się ona przesuwać na oku. Jeśli jednak wybierzemy model zbywt elastyczny, nie będzie on zapewniał prawidłowego widzenia. Jest to bardzo przekonujący argument za tym, aby swoje pierwsze soczewki wybierać ze specjalistą, aby wiedzieć, jaka sztywność jest dla nas odpowiednia.
Jeśli chcemy sprawdzić dopasowanie danego modelu, możemy zakupić soczewki jednodniowe. Jeśli ich sztywność nam odpowiada, są dobrze dopasowane, widzimy prawidłowo, to po okresie testowym możemy kupić parę na dłużej. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z soczewkami korekcyjnymi, wybierzmy swoje pierwsze u specjalisty, przymierzając je i testując różne modele.
Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie