Czy szkła kontaktowe są szkodliwe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Pojawiające się w różnych miejscach opinie o szkodliwości soczewek kontaktowych na zdrowie naszych oczu są często zbyt mocno przesadzone. Otóż szkła kontaktowe mogą być szkodliwe, ale tylko wtedy, kiedy są nieprawidłowo użytkowane. Jako że większość osób lekceważy zasady stosowania soczewek, często kończy się to w najlepszym wypadku porzuceniami, najgorszym – infekcjami oczu. Szkła kontaktowe zaliczane są do wyrobów medycznych, co oznacza, że muszą spełniać określone wymagania, aby były dopuszczone na rynek. Oryginalne soczewki więc same w sobie nie są zagrożeniem, gdyż spełniają wszystkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Aby jednak utrzymać zdrowie swoich oczu, należy przestrzegać wszystkich zasad dotyczących użytkowania szkieł kontaktowych.

I. Zasady użytkowania soczewek kontaktowych

1. Przestrzegaj terminów wymiany soczewek

Soczewki powinny być wymieniane po upływie okresu ich użytkowania, czyli: soczewki jednodniowe codziennie, soczewki dwutygodniowe co 14 dni, soczewki miesięczne co 30 dni itd. W przypadku przekroczenia terminu wymiany narażamy nasze oczy na niepotrzebne ryzyko wystąpienia infekcji oczu. Oprócz tego znacząco zmniejszamy komfort użytkowania szkieł.

2. Przy kontakcie z soczewkami zachowuj higienę

Czyli:

  • przed aplikacją oraz zdejmowaniem soczewek umyj oraz wysusz ręce,
  • soczewki zakładaj przed makijażem, a zdejmuj przed demakijażem,
  • nie dotykaj soczewek paznokciami oraz ostrymi przedmiotami,
  • nie używaj lakieru do włosów po założeniu soczewek,
  • nie korzystaj z soczewek na basenie (lub załóż na nie okulary do pływania).

3. Nie śpij w szkłach kontaktowych

W soczewkach kontaktowych bezwzględnie nie można ani spać, ani drzemać, gdyż grozi to infekcją bakteryjną oczu. Jedynymi szkłami, w których w niektórych przypadkach dozwolone jest spanie, są soczewki całodobowe. Przed ich użyciem należy jednak skonsultować się ze specjalistą, bowiem nie każdy pacjent może stosować taki rodzaj szkieł.

4. Regularnie pielęgnuj soczewki wielokrotnego użytku

Soczewki wielokrotnego użytku wymagają codziennej, dokładnej pielęgnacji, czyli czyszczenia, płukania oraz dezynfekcji. Szkła są przy tym dodatkowo nawilżane, co znacząco zwiększa komfort użytkowania.

5. Pielęgnuj soczewki za pomocą specjalnego płynu pielęgnacyjnego

Soczewek kontaktowych nie można czyścić i płukać nieprzeznaczonymi do tego procesu preparatami. W przypadku próby pielęgnowania szkieł wodą, mogą one ulec zniszczeniu, a zarazem utracić swoje unikalne właściwości. Jeśli nie chcemy kupować dodatkowych akcesoriów, tj. płynu do soczewek oraz pojemnika na soczewki, możemy stosować szkła jednodniowe, niewymagające pielęgnacji.

6. Czyść i regularnie wymieniaj pojemnik na soczewki

W pojemniku na soczewki również mogą osadzać się bakterie, dlatego aby wyeliminować wszelkie zagrożenie, należy czyścić nie tylko szkła, lecz także i pojemniczek. Do czyszczenia pojemnika również służy płyn do soczewek (nigdy nie woda).

7. Używaj jedynie soczewek przepisanych przez specjalistę

Wystrzegaj się samoaplikacji soczewek, gdyż nie dość, że jest to niebezpieczne, może być po prostu źródłem straconych pieniędzy. Nieodpowiednio dopasowane szkła kontaktowe będą niewygodne, mogą uwierać lub spadać oraz wywoływać objawy suchego oka (gdy np. będą miały zbyt niski wskaźnik przepuszczalności tlenu). Specjalista (okulista lub optometrysta) najlepiej dobierze pacjentowi parametry oraz materiał soczewek.

8. Kupuj oryginalne soczewki w sprawdzonych miejscach

Kupowanie soczewek kontaktowych na sztuki, na aukcjach, w drogeriach lub butikach nie jest rozsądnym pomysłem. Wiąże się z ryzykiem, gdyż nie mamy żadnej pewności, że nabywane przez nas soczewki są oryginalne, przechowywane w odpowiednich warunkach, zdatne do użycia. Artykuły pochodzące od nieznanych producentów mogą nie spełniać określonych wymagań bezpieczeństwa i nie być dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim.

9. Nie pożyczaj soczewek kontaktowych

Pożyczanie soczewek kontaktowych jest niedopuszczalne, gdyż wiąże się z ryzykiem wystąpienia infekcji bakteryjnej oczu. Zresztą sam pomysł pożyczania komuś swoich szkieł brzmi niedorzecznie.

10. W przypadku wystąpienia dolegliwości, natychmiast zdejmij soczewki

Dolegliwości odczuwane podczas noszenia soczewek kontaktowych powinny być dla pacjenta znakiem ostrzegawczym. Coś jest nie tak: albo szkła noszone są za długo, albo w nieprawidłowy sposób, albo są źle dobrane, albo nabawiliśmy się infekcji oczu. W zależności od rodzaju objawów powinno się natychmiast zdjąć szkła i sprawdzić, czy dolegliwości nadal występują. Jeśli dyskomfort nie ustąpi, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

II. Czy soczewki kontaktowe pogarszają wzrok?

Soczewki kontaktowe ani nie przyczyniają się do pogłębiania wady wzroku, ani do jej niwelowania. Ich zadaniem jest korekcja wady, czyli umożliwienie pacjentowi wyraźnego widzenia. Niestety nie mogą zatrzymać postępującej wady wzroku. Z drugiej strony, w tym przypadku są dużo wygodniejszą metodą korekcji wzroku niż okulary, gdyż koszt zakupu soczewek kontaktowych o nowych parametrach jest dużo niższy.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą