Czy można założyć uszkodzoną soczewkę?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Nie mówimy tutaj o zbyt długim noszeniu soczewek czy stosowaniu słabej jakości płynu do czyszczenia soczewek, ale o mechanicznych uszkodzeniach struktury soczewki. Konsekwencje noszenia uszkodzonych soczewek są tragiczne w skutkach, ponieważ postrzępione końcówki lub niewidoczne mikrouszkodzenia mogą poważnie uszkodzić rogówkę oka. Staje się ona wtedy niezwykle podatna na infekcje i stany zapalne. A to grozi bardzo poważnymi komplikacjami dla naszego zdrowia.

Jeśli podejrzewasz, że struktura soczewki w Twojej soczewce kontaktowej uległa pogorszeniu lub uszkodzeniu, wyjmij ją z oka tak szybko, jak to możliwe. Uszkodzenie będzie zauważalne poprzez nieprawidłowe widzenie, dyskomfort lub zaczerwienienie oczu. Po usunięciu uszkodzonej soczewki warto zastosować łagodzące krople do oczu. Sprawdź, czy soczewka znajduje się po właściwej stronie i nie jest wywinięta.

Do zakażenia tkanek oka dochodzi w wyniku dwóch czynników: uszkodzenia nabłonka rogówki, czyli zewnętrznej powierzchni oka oraz kontaktu z drobnoustrojami. Ponadto niewłaściwa higiena podczas noszenia soczewek kontaktowych może powodować zaczerwienienie oczu, ból, wrażliwość na światło i uczucie obecności ciała obcego w oku.

Noszenie uszkodzonych soczewek kontaktowych może prowadzić do poważnych problemów z oczami. Wrzód rogówki, zapalenie rogówki, a w skrajnych przypadkach nawet ślepota to tylko trzy z wielu konsekwencji noszenia uszkodzonych soczewek kontaktowych. 

Zapalenie rogówki wymaga miejscowego leczenia antybiotykami, stałego monitorowania przez okulistę oraz wyeliminowania objawów, zanim będzie można powrócić do noszenia soczewek kontaktowych. Osoby, które kiedykolwiek miały zapalenie rogówki i jednocześnie używają soczewek kontaktowych, muszą bezwzględnie przestrzegać zasad ich higieny i pielęgnacji.

Owrzodzenie rogówki można leczyć za pomocą miejscowo stosowanych antybiotyków, leków przeciwwirusowych, przeciwgrzybicznych oraz leków przeciwbólowych. W ciężkich przypadkach może niestety prowadzić to nawet do konieczności przeszczepu rogówki.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z objawów związanych z uszkodzonymi soczewkami kontaktowymi - podrażnienia, zaczerwienienia, bólu lub niewyraźnego widzenia - powinieneś umówić się na wizytę u okulisty.

Oko jest jednym z najwrażliwszych organów w ludzkim ciele i pełni bardzo ważną funkcję: umożliwia nam widzenie. Dlatego też użytkownicy soczewek kontaktowych muszą szczególnie dbać o ten narząd.

Nawilżanie soczewki jest ważne, ponieważ zarówno oko jak i soczewka nie lubią suchości. Aby temu zapobiec, należy stosować soczewki o wysokim stopniu nawilżenia oraz dodatkowo nawilżające krople do oczu. Należy również przechowywać dłużej wymieniane soczewki w specjalnym roztworze pielęgnacyjnym.

Z soczewką należy obchodzić się ostrożnie - nie dotykać jej paznokciami. Wkładaj i wyjmuj ją za pomocą opuszków palców, ponieważ paznokieć może naruszyć strukturę soczewki.

Jeśli w pojemniku nie ma wystarczającej ilości płynu do przechowywania soczewek, soczewka może przywierać do ścianek pojemnika i zostać rozerwana podczas wyjmowania.

Zawsze przed założeniem soczewki należy bardzo dokładnie sprawdzić jej budowę i ocenić swoje widzenie po założeniu, ponieważ uszkodzenia strukturalne nie zawsze są widoczne gołym okiem. Jak już wiesz, noszenie uszkodzonych soczewek kontaktowych może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia - pamiętaj o tym.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą