Czemu soczewki są lepsze od okularów?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Niewyraźne widzenie jest najczęstszą przyczyną wizyt u okulisty lub optometrysty, który może skorygować wady refrakcji poprzez zastosowanie okularów, soczewek kontaktowych lub obu. Soczewki kontaktowe mają niezaprzeczalną zaletę w postaci wygody, ale wiele osób obawia się ich noszenia.

Soczewki kontaktowe są cienkie i nakładamy je bezpośrednio na powierzchnię oka. Zapewnia to dobrą widoczność, niezależnie od warunków atmosferycznych (np. nie parują jak okulary), a także pozwala na szerokie pole widzenia, ponieważ soczewka porusza się wraz z ruchem gałki ocznej. Dzięki temu soczewki kontaktowe są idealne dla osób aktywnych i z dużą wadą wzroku. Soczewki sferyczne korygują krótko- i dalekowzroczność. Soczewki toryczne służą do korekcji astygmatyzmu. Soczewki progresywne umożliwiają na automatyczną zmianę ostrości wzroku pacjenta w zależności od zapotrzebowania użytkownika na widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Zalecane są dla osób po 45 roku życia, u których w wyniku starzenia się pojawia się problem z widzeniem z bliska (prezbiopia). 

Najpopularniejsze są obecnie miękkie hydrożelowe soczewki kontaktowe, ponieważ dopasowują się do kształtu rogówki i dobrze przepuszczają tlen. Nie są trudne w użyciu, a ich pielęgnacja za pomocą specjalnych płynów również nie stanowi problemu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, które różnią się trybem noszenia:

Tryb dzienny - należy zdjąć soczewki przed snem i przechowywać je w pojemniczku z płynem pielęgnacyjnym. Znajdziemy wśród nich:

Soczewki dwutygodniowe

Soczewki miesięczne

Soczewki kwartalne

Soczewki roczne

Soczewki jednodniowe (nie używamy płynu do ich przechowywania, gdyż codziennie wieczorem przed snem zdejmujemy soczewki i wyrzucamy)

Tryb całodobowy - soczewki te mogą być noszone nieprzerwanie nawet przez miesiąc, bez konieczności zdejmowania na czas snu. Polecane są dla osób, które nie lubią samej czynności zdejmowania i zakładania soczewek lub mają z tym problem. 

Można zakupić kolorowe soczewki kontaktowe, a także soczewki wizualnie zmieniające kształt źrenicy. W tym wypadku, mimo że nie są to soczewki korekcyjnie, nadal należy przestrzegać rygorystycznych zasad obchodzenia się z soczewkami kontaktowymi.

Soczewki kontaktowe można kupić w naszym sklepie soczewki365.pl, w aptece lub salonie optycznym. Ich dobór najlepiej jednak powierzyć okuliście lub optometryście. Zbada on Twoją ostrość widzenia (za pomocą prostego testu polegającego na czytaniu liter i cyfr na tablicy), a także stan spojówki i rogówki. Powinien również przeprowadzić z Panem wywiad na temat rodzaju wykonywanej pracy i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli badanie nie wykaże przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, lekarz dobierze dla Twoich oczu odpowiednią moc, średnicę i krzywiznę.

Koszt okularów można podzielić na dwie części: oprawki i szkła. O ile ładną oprawkę można kupić już za kilkadziesiąt złotych, o tyle na szkłach trudno jest zaoszczędzić. Cena szkieł zależy od wielkości wady oraz dodatkowych elementów - takich jak powłoki, czy grubość.

Koszt okularów z dużą wadą wzroku lub soczewek progresywnych to jednorazowy, znaczący wydatek. Trzeba też wziąć pod uwagę, że jeśli wada wzroku się zmieni, trzeba będzie ponownie ponieść ten koszt (przy noszeniu soczewek po prostu kupuje się kolejne opakowanie o innej mocy). Jeśli chodzi o soczewki, ich cena nie jest związana z wielkością wady wzroku. Droższe są wersje toryczne i progresywne (inaczej nazywane jako multifokalne).

Bardziej ekonomiczny jest zakup dużych opakowań soczewek kontaktowych (6 soczewek w opakowaniu). Dodatkowo trzeba będzie kupić specjalny płyn do czyszczenia i przechowywania soczewek. Duża butelka kosztuje około 30 złotych i wystarcza na około dwa do trzech miesięcy.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą