INFOLINIA 71 734 53 32
-
SOCZEWKI KONTAKTOWE
- Soczewki na sztuki
-
Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Air Optix
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Biotrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Dailies
- Soczewki Proclear
- Soczewki Clariti
- Soczewki MyDay
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
- Producent
- Rodzaj
- Czas noszenia
- W zestawie taniej
-
PŁYNY DO SOCZEWEK
-
KROPLE I AKCESORIA
- PROMOCJE
- WYPRZEDAŻ
- POLECANE MARKI
Co znaczą i jak czytać oznaczenia na soczewkach?
Aby soczewki kontaktowe służyły nam jak najlepiej, musimy dobrać do nich odpowiednie parametry. Na opakowaniu kupowanych przez nas soczewek znajdują się oznaczenia, które zazwyczaj nie są dla nas zrozumiałe - mają one jednak ogromne znaczenie przy wyborze idealnego produktu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze soczewek?
Ustalenie prawidłowych parametrów soczewek i okularów należy do obowiązków wykwalifikowanego w tym zakresie specjalisty. Nigdy nie należy dobierać soczewek na własną rękę, należy w tym celu udać się do okulisty bądź optometrysty. Poniżej znajdują się wyjaśnienia skrótów, które pojawiają się na opakowaniach:
- BC - krzywizna bazowa, często nazywana inaczej krzywizną soczewki
- DIA - średnica soczewki mierzona w milimetrach
- PWR lub SPH - moc soczewki kontaktowej, wyrażona w dioptriach
- CYL - wartość określająca moc astygmatyzmu
- AXIS - odnosi się do astygmatyzmu i określa jego oś
- ADD - współczynnik dodatku krótkowzroczności dla multifokalnych soczewek. Poniższe skróty określają wielkość dodatku:
- LO (ang. low) – niska
- MED (ang. medium) – średnia
- HI (ang. high) – wysoka
- MAX – maksymalna
- L – soczewka lewa
- R – soczewka prawa
- EXP (ang. expiry date) – data ważności
Wybór soczewki zależy od charakteru problemu ze wzrokiem, różne rodzaje soczewek są stosowane w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności lub w przypadku występowania astygmatyzmu lub prezbiopii. Jeśli od ostatniego badania wzroku minęło już trochę czasu, z pewnością warto przeprowadzić badanie wzroku u okulisty lub optometrysty. Specjaliści zalecają badanie wzroku przynajmniej raz w roku.
Zanim opuścisz gabinet, optometrysta lub okulista pomoże założyć Ci soczewki kontaktowe, aby upewnić się, że są one odpowiednio dopasowane i nie powodują dyskomfortu. Lampa szczelinowa - specjalny przyrząd używany przez okulistów i optometrystów - pozwala Twojemu specjaliście na zbadanie soczewek kontaktowych, gdy są one założone na Twoim oku.
Dla niektórych osób soczewki kontaktowe są bardziej wygodne niż okulary. Sportowcy, na przykład, mogą preferować szkła kontaktowe, ponieważ nie wypadają one podczas uprawiania sportu. Dobrze dopasowana soczewka nie powinna wypadać; dzięki temu można ją nosić podczas ćwiczeń, nie uszkadzając jej. Codzienna pielęgnacja soczewek kontaktowych nie jest czasochłonna, ale osoby zapracowane mogą zapomnieć lub zrobić to niedbale z pośpiechu. Dlatego musisz zastanowić się, czy lepsze dla Ciebie będą soczewki jednodniowe czy modele o dwutygodniowe lub miesięczne. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu ilości odpadów, zdecyduj się na modele, które wystarczą na miesiąc. Nigdy nie noś jednej pary kontaktów dłużej niż jest do tego przeznaczona!
Dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie zapasowej pary soczewek kontaktowych lub okularów podczas wychodzenia z domu. Jeśli soczewka spadnie, nigdy nie należy jej płukać zwykłą wodą i zakładać z powrotem. Należy jak najszybciej przepłukać soczewkę specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek, a jeśli nie ma go pod ręką, należy założyć nowe szkło kontaktowe. Po zdjęciu z oczu, płuczemy soczewki kontaktowe w specjalnym roztworze, następnie wylewamy stary płyn i zastępujemy go świeżym. Pozostawiamy soczewki w tym świeżym płynie do pielęgnacji soczewek na noc. Nigdy nie pozostawiaj soczewek w tym samym płynie, w którym je opłukałeś! W nim gromadzą się bakterie, które wypłukały się z soczewki i jeśli pozostaną w tej samej dawce płynu, to tak naprawdę nie zostaną oczyszczone.
Noszenie soczewek kontaktowych może powodować dyskomfort, jednak w ciągu pierwszych kilku dni nie powinno to dziwić. Jeśli jednak dyskomfort utrzymuje się, należy skonsultować się ze specjalistą. Ogólnie rzecz biorąc, obserwuj swoje oczy. Jeśli zauważysz utrzymujące się zaczerwienienie - zaprzestań noszenia soczewek i udaj się do okulisty.
Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie